Skladování cibule v papírovém sáčku je skvělý způsob, jak prodloužit její trvanlivost. Jen sama o sobě však tato metoda nestačí.
Skladování cibule způsobem, který zachová její čerstvost až po dobu šesti měsíců, může znít jako kulinářský mýtus, ale má své kořeny v praktické, léty ověřené moudrosti. Tajemství tohoto důmyslného způsobu skladování? Jednoduchý papírový sáček.
Načasování sklizně je důležité
Všímejte si příznaků, jako je žloutnutí a usychání listů a také charakteristického zlatohnědého odstínu vnější slupky – ta musí zároveň získat šustivý skoro až papírový vzhled. Jakmile tyto ukazatele rozpoznáte, je čas cibuli opatrně vyrýt a dbát na to, abyste ji nijak nepoškodili. Nejméně 10 dní před sklizní ji také přestaňte hnojit i zalévat – umožníte jí tak vyzrát, takže její skladování bude o to jednodušší a dlouhodobější.
Po opatrném vyjmutí cibule z půdy je nutné ji nechat důkladně usušit. Neodstraňujte zeminu kartáčem, protože tato ochranná vrstva zabraňuje poškození jemných vnějších vrstev. Abyste usnadnili sušení, položte cibuli na dobře větraný povrch, například na zahradní záhon nebo pod střechu, pokud hrozí nepříznivé počasí, jak radí web iReceptář.
Toto sušení, které obvykle trvá tři až čtyři týdny, dále koncentruje chuť a připravuje cibuli na dlouhodobé skladování. Dodržováním těchto důležitých kroků – od správného načasování sklizně až po pečlivé sušení a strategické skladování – si zajistíte, že bude mít přístup k této lahodné štiplavé zelenině opravdu po dlouhou dobu. A ta trocha péče, kterou kvůli tomu cibuli věnujete, za toto privilegium rozhodně stojí.
Nepřítel čerstvosti: Vlhkost a světlo
Hlavními protivníky v boji o zachování čerstvosti cibule jsou podle webu TopRecepty vlhkost a světlo. Pokud je cibule vystavena těmto vlivům, může změknout, předčasně vyklíčit nebo zplesnivět. Tuto zeleninu proto skladujte na chladném, tmavém a suchém místě, kde může volně cirkulovat vzduch. Toto prostředí výrazně zpomaluje proces degradace a umožňuje cibuli zachovat si svou strukturu a chuť. S tím vám může pomoci i papírový sáček.
Metoda papírových sáčků
Zvolte si papírový sáček, který je dostatečně pevný. Před naplněním sáčku cibulí v něm vytvořte nůžkami několik malých otvorů. Tento krok ještě více zlepší proudění vzduchu. Poté jednoduše vložte cibuli do sáčku (ale nepřeplňte ho). Cílem je, aby každá cibule měla dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu. Po naplnění sáček volně přehněte, aby se uzavřel, a uložte jej na chladném a tmavém místě. V takových podmínkách vám cibule vydrží opravdu dlouho, jak jsem se sama přesvědčila. A Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i mražení.