Chyba, které se dopouští téměř každý: Zkušený zahradník prozradil, proč se nikdy nesmí skladovat cibule vedle brambor

Skladování cibule a brambor pohromadě není dobrý nápad, i když to dělá většina zahrádkářů. Poučte se z jejich chyb.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Uskladnění plodin na podzim je alfou i omegou každého majitele užitkové zahrady. Ne vždy je to však tak snadné, jak se to může na první pohled zdát. Proč byste například nikdy neměli skladovat cibuli a brambory v jedné bedně nebo dokonce v jedné místnosti?

Uskladnění brambor a cibule

Důvod, proč tato zelenina sobě jednoduše nepatří, je opravdu jednoduchý. Cibule totiž podporuje brambory v klíčení, takže začnou rychle měknout a ztrácet živiny. A naopak brambory zasažené hnilobou mohou velmi rychle poškodit i uskladněnou cibuli. V ideálním případě by tedy tyto plodiny měly pobývat v různých místnostech, aby se takto navzájem nemohly ovlivňovat.

Jak správně uskladnit brambory

U těchto plodin se ideální skladovací teplota pohybuje v rozhraní 11 až 13 °C. Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) patřící již řadu let do čeledi lilkovité (Solanaceae), opravdu není nijak náročný. Skladujte ho proto nejlépe v uzavřené místnosti s vlhkosti 85 až 90 %.

Rozhodně u nich dejte pozor na mráz. Snažte se je proto, krom jiného, skladovat v neprůsvitných pytlích v mrazuvzdorné místnosti. Zaizolovat je můžete také 20cm vrstvou slámy. Jedině tak si uchovají všechny cenné látky (například vitamíny C, B1, B2 a PP nebo železo, měď, mangan, fosfor a vápník).

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak správně uskladnit cibuli

Cibule kuchyňská (Allium cepa) z čeledi liliovitých vyžaduje trochu jiné zacházení. Důležité je vybrat především odrůdy vhodné pro skladování. Nejčastěji se na českých zahradách vyskytují tyto:

 • Red Baron
 • Grenada
 • Karmen
 • Tosca
 • Jarní Všetana
 • Schoderleer
 • Uniko F1
 • Triummf F1
 • Holandská krvavě rudá
 • Augusta
 • Hiberna
 • Holandská krvavě rudá

Všeobecně jde o odrůdy štiplavé a méně sladké. Poměrně dobré jsou také Bolero F1, Alice, Amfora F, Dagmar, Tosca, Lusy a Wellina. Naopak s odrůdami sladká Walla Walla, Globo nebo Blanco Duro.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jaké podmínky tedy potřebují ke své spokojenosti? Cibule musí mít především dobře zatažený krček. Je možné ji uložit ve vrstvách do bedniček nebo ji zavěsit ke stropu. Ideální skladovací teplota se pohybuje mezi 0 až 7 °C. A jak je to s vlhkostí? Ta by neměla klesnout pod 40 %. Takto cibule vydrží 3 až 6 měsíců.

Které cibule neskladovat

Ne všechny druhy (kromě výše zmíněných) se však pro skladování hodí. Jemnější cibule, jako cibule šalotka alias lidově množilka (Allium cepa var. Aggregatum), cibule zimní/sibiřská (Allium fistulosum) či cibule prorůstavá alias poschoďová (Allium × proliferum) se bohužel pro uskladnění příliš nehodí, často vydrží jen několik týdnů, pak se začne kazit.

Sklep, spíž nebo lednice? Většina Čechů skladuje brambory tam, kde nemají co dělat. Naučte se, jak to dělat správně

Jak uchováváte úrodu ze zahrady vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články