Geniální způsob skladování cibule: Při vložení do vhodných nádob vydrží čerstvá i několik měsíců

Pokud nechcete vyhazovat zkaženou cibuli stále dokola, vezměte si k ruce vhodné nádoby- není totiž jedno, do čeho ji po přinesení z obchodu uložíte.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cibule, která je základem mnoha kuchyní po celém světě, je nejen chutná a výživná, ale také všestranně využitelná. Ovšem skladování bývá leckdy problém. Všeobecně platí, že cibule vypěstovaná ze sadby bývá pro uložení vhodnější než cibule vypěstovaná ze semen. Ovšem se správným i triky na delší dobu uložíte jakoukoli.

Příprava cibule ke skladování

Před uskladněním by se cibule měla asi 14 dní důkladně sušit na dobře větraném místě, kde je zajištěno proudění vzduchu ze všech stran. Tento proces sušení je klíčový, protože umožňuje, aby vnější vrstvy cibule zezlátly a zkřehly, což je znamení, že je připravena. Cibuli na delší skladování připraví také zkrácení krčku na 4 až 5 cm a odříznutí kořenů.

Chyba, které se dopouští téměř každý: Zkušený zahradník prozradil, proč se nikdy nesmí skladovat cibule vedle brambor

Tradiční způsoby skladování

Tradičně se cibule skladuje ve větraných nádobách, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a následnému hnití. Mezi vhodné možnosti patří dřevěné nebo plastové bedny, bedny s otvory, sítě a textilní pytle. Tyto nádoby by měly být umístěny ve sklepě, uspořádány do šachovnic nebo rozloženy na mřížovaných policích ve vrstvách 30 až 35 cm, přičemž výška nádob nesmí přesáhnout 30 cm. Pro skladování v bytě najděte teplé a suché místo. Udržujte vlhkost vzduchu v rozmezí 60 až 70 % a nikdy tuto zeleninu neumisťujte do blízkosti topných zařízení.

Rovněž ji nikdy neskladujte v plastových sáčcích, v lednici nebo na balkoně, protože i tyto zdánlivě vhodné podmínky mohou vést k předčasnému zkažení, jak uvádí web TopRecepty. O svůj tip se podělila i čtenářka Lenka B. Z Radouče: „Já skladuji cibuli zavěšenou v síťce (klidně v té, ve které jsem ji koupila) přímo ve spíži. Vydrží mi tam opravdu dlouho.“vyzkoušet můžete i další osvědčené postupy našich babiček, jak doporučují Chalupáři-Zahrádkáři také.

Při výsevu cibule je vhodné se řídit osvědčeným kalendářem – zaručí vám úspěch iZdroj fotografie: Pixabay
Cibule patří v kuchyni k nejvíce používaným ingrediencím – v domácnostech se tedy vyskytuje často. Bez správného uskladnění to však nepůjde

Boj se škůdci

Pozornost je třeba věnovat rostlinám napadeným škůdci, jako je například vrtalka cibulová. Jak to poznáte? Napadené rostliny vykazují zpomalený růst, deformaci listů a v závažných případech i praskání cibulí. Takové cibule bohužel k uskladnění vhodné nejsou – web iReceptář však popsal způsob, jak se proti působení vrtalky v dalším roce pojistit. Především odstraňte všechny posklizňové zbytky. A cibule, které vyhodíte kvůli jejich špatné kondici, určitě nedávejte do kompostu. Jak mi řekl jeden známý zahradník, mohli byste tak napomoci šíření škůdců dál.

Jak vázat cibuli do copů – praktický návod

Jaké jsou vaše osvědčené metody skladování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články