Dobrá hospodyně se snaží nejen připravit na každý den dobré a plnohodnotné jídlo, ale také dělá správné zásoby na zimní období a sklízí svou úrodu, která se bude v druhém půlroce velice hodit pro vaření. Při konzervaci může udělat několik chyb, které zkazí úplně celou úrodu.
Nejdůležitější při konzervaci je postup
Pro správnou konzervaci je potřeba dodržet naprosto přesně každý postup. V opačném případě se může do špatně zakonzervovaného jídla dostat bakterie nebo plíseň. Často se některé z plísní nemusí při rozmrazení hned projevit, proto nesprávnou manipulací můžete ohrozit zdraví celé rodiny.
Dávejte si pozor zejména
- přípravy džemů či kompotů
- zavařování rajčat nebo paprik
- zavařování kyselých okurek
U přípravy džemů či kompotů je třeba dbát na přesné dodžování postupů konzervace, jelikož většina ovoce v sobě nese semena. Ty obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové, která se při nesprávné konzervaci a tlení může ještě více rozšířit. Při nesprávném postupu tak hrozí, že látka způsobí konzumentům těžkou otravu nebo dokonce slepotu.
Při některých postupech pro konzervování se také používá dávka podobná aspirinu. Tuto složku určitě vynechte při konzervaci sklenic s rajčaty či okurkami. Kyselina acetylsalicylová by se do sklenic neměla přidávat kvůli možnému škodlivému účinku. Způsobuje škodu na gastrointestinální trakt a vyvolává alergické reakce.
Dbejte na čerstvé ovoce před samotným skladováním
Pokud se rozhodnete o konzervaci ovoce, musíte si být naprosto jistí, že je ovoce čerstvé a nemá v sobě žádné stopy hniloby. Některé ženy při kontrole čerstvosti například jen odříznout nečerstvou část ovoce a zbytek pro konzervaci použijí. To rozhodně nedělejte. Ani při vysokých teplotách, při kterých se ovoce vaří, se bakterií nezbavíte. Uvolňují se totiž mykotoxiny, které patří do skupiny karcinogenů. Díky této skupině můžete podpořit růst rakoviny v těle.