Už žádná hniloba na rajčatech, pomůže dusičnan vápenatý

Rajčata trápí hniloba nejen kvůli počasí. Mnohdy za to může i špatná výživa – pohlídat si musíte především vápník.

Černé skvrny na rajčatech způsobuje nedostatek vápníku v půdě i Zdroj fotografie: Uživatel Snek01 / Creative Commons / CC BY
                   

Hniloba konců květu je běžná fyziologická porucha rajčat, která se projevuje černáním dozrávající úrody. Tato porucha, jejímž výsledkem jsou často propadlé, kožovité, tmavě hnědé nebo černé skvrny na spodní části plodu, je primárně způsobena lokálním nedostatkem vápníku v půdě, tomu však lze podle webu DesateroTvářiOsobnosti snadno předejít.

Úloha vápníku ve zdraví rajčat

Vápník je důležitá rostlinná živina, která hraje klíčovou roli ve struktuře buněčných stěn. Tato funkce je klíčová během rychlého růstu rostlinných tkání, například právě v dozrávajících plodech. Pokud je vápníku nedostatek, plody zakrňují nebo hnijí. Dostatečná hladina tohoto prvku v rostlinných tkáních také pomáhá předcházet různým chorobám rostlin tím, že posiluje jejich fyzické bariéry proti patogenům a zlepšuje celkovou vitalitu.

Proč používat dusičnan vápenatý?

Dusičnan vápenatý neboli dusičnan vápenato-amonný ( i když pod tímto názvem bývá k dostání řidčeji) je podle informací z webu RájPohody velmi dobře rozpustná sloučenina, která rostlinám poskytuje snadno dostupný vápník a dusík. Představuje tedy rychlé řešení nedostatku vápníku ještě dříve, než se projeví jako hniloba konce květu. Bonusem je pak dusík v dusičnanové formě, který rostliny mohou snadno využít pro růst listů a stonků. Tato forma dusíku navíc podporuje příjem vápníku skrze kořeny, což podle mých zkušeností zvyšuje celkovou účinnost živin.

Droždí v jahodovém záhonu posílí jahodníky v růstu a ochrání je před hnilobou i škůdci

Strategie použití dusičnanu vápenatého

Aplikace dusičnanu vápenatého do půdy je účinná pro udržení celkové hladiny vápníku, ale musí se provádět opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů rostlin. Obvykle se proto aplikuje u báze rostliny, asi 3 až 4 cm od stonku (nemůže tak dojít k jeho popálení). Jedna lžíce na rostlinu obvykle stačí. „Pokud potřebujete doplnit vápník extra rychle, pak rozmíchejte jednu lžíci dusičnanu vápenatého v 5 litrech vody a použije jako postřik.

Dusík a draslík vám přinesou úrodu, o které se vám ani nesnilo. Aplikujte ji v několika fázích a nebudete vědět, co s plody. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud mají plody vašich rajčat tendenci hnít, pak jste je nejspíš špatně vyživili. Ovšem sáhnete-li po správném hnojivu, uvidíte výsledky.

Ten dodá živiny tam, kde je jich nejvíce potřeba – zejména v kritických fázích nasazování a vývoje plodů. Obvykle se aplikuje brzy ráno nebo pozdě večer, aby se snížilo odpařování a zvýšila absorpce,“ radí náš čtenář Lukáš K. z Karviné.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články