Jak hnojit mrkev, aby vydržela dlouho uskladněná a nekazila se: Stále ještě není pozdě využít prvorepublikové triky

Mrkev se v českých zahrádkách vyskytuje velmi často. Pokud ji chcete uskladnit na zimu, měli byste ji správně pohnojit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mrkev obecná (Daucus carota) se na našich zahradách vyskytuje velmi často. Jde o druh rostliny z čeledi miříkovitých, a díky oblibě mezi pěstiteli je dnes na trhu k dostání množství různých kultivarů. Některé jsou pro dlouhodobé skladování vhodnější než jiné. Vždy však lze tento aspekt podpořit i vhodným hnojením.

Odrůdy vhodné pro skladování

Barva mrkví dostupných na trhu se může pohybovat od bělavé, přes nažloutlou až klasickou po oranžově červenou (tyto kultivary mrkve bývají nejbohatší na karoten) a fialovou barvu. U planých rostlin byste ovšem charakteristické oranžové zbarvení hledali marně, jejich kořen obvykle bílý nebo krémový.

Při volbě odrůdy na skladování však na barvě nezáleží. Pokud se tedy budete příště poohlížet po této vlastnosti, vsaďte na tyto odrůdy:

  • Mrkev ‚Dolanka‘
  • Mrkev ‚Flaccus‘
  • Mrkev ‚Nantes‘
  • Mrkev ‚Losinoostrovskaya 13‘
  • Mrkev ‚Berlikumer 2‘ (‚Perfection‘)
  • Mrkev ‚Rodos‘
  • Mrkev ‚Regulska‘
  • Mrkev ‚Samson‘

Hnojení mrkve před uskladněním

A co této zelenině dopřát, aby ve sklepě nebo jiných vhodných prostorách vydržela co nejdéle? Na podzim před výsevem mrkve se vyplatí půdu dobře připravit tak, že ji zryjete do hloubky rýčem a následně obohatíte vhodným organickým hnojivem, např. kompostem nebo zelenými hnojivy. Půdu lze také obohatit použitím granulovaného hnoje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedoporučuje se naopak používat vápenatá hnojiva, protože mrkev nemá ráda čerstvě zavápněné půdy. A pokud máte doma hnůj, pak ho určitě do záhonku nezarývejte bezprostředně před setím mrkve. Pěstování mrkve je v takovém případě možné nejdříve ve druhém roce po hnoji, jinak budou kořeny měkké a špatně skladovatelné. A pozor také na dusík. Během vegetační sezóny dusíkem nepřihnojujte, jinak bude opět výsledkem špatná skladovatelnost.

Zlomili jste mrkev při vytahování? To rozhodně není nic příjemného, ale díky těmto trikům se to už znovu nestane

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články