Hnojení okurek octem a popelem je klíčem k vydatné úrodě, trvající až do podzimu. Rada mé tchyně nad zlato

Hnojení okurek octem a popelem je klíčem k vydatné úrodě, trvající až do podzimu – ze všeho nejdůležitější je poměr

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Okurky mají pověst snadno pěstovatelných rostlin. Možná to tak bylo za dob našich maminek a babiček, ale to jen proto, že tehdejší odrůdy nebyly tak náročné (ovšem ani výnosné). Dnes je třeba okurkám pomoci osvědčenými prostředky, které znásobí jejich úrodnost a pomohou jim odolat nástrahám venkovního počasí leckdy až do pozdního podzimu.

Okurka na české zahradě

Okurka setá (Cucumis sativus) je rostlina z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae)‎. I když pochází ze zámoří, jen stěží byste dnes našli užitkovou zahradu, na které neroste. Bohužel je však sužuje celá řada neduhů – velkým problémem bývá bakterióza, plíseň šedá, hniloba kořenů či padlí. Pomoci ovšem může správné hnojení.

Dřevěný popel pro okurky

Popel je vynikající alternativou k síranu draselnému, který se pro hnojení okurek používá často, ovšem nepatří mezi právě přírodní prostředky. Nejúčinnější je infuze popela (tedy nikoli pouhé rozhození popela mezi záhonky). Ale aby vše opravdu fungovalo, budete si muset ještě koupit stolní ocet. A jak infuzi připravit? Vezmete jednu sklenici popela a jednu sklenici octa a obojí nalijte do kbelíku s vodou o objemu 10 litrů.

Nálev je potřeba nechat několik hodin odstát – během této doby ocet pomůže s uvolňováním vápníku a dalších složek, které budou později pro okurky mnohem lépe vstřebatelné. Hotovou infuzi je třeba zředit vodou (jeden díl infuze a tři díly vody) a nalít ke kořenům okurek. Doporučené množství je 1 až 2 litry v závislosti na velikosti keře. Doporučený poměr se snažte dodržet, jedině tak nikdy nedojde k předávkování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když okurky neplodí, vyzkoušejte monofosfát

Pokud se však plodnost vašich okurek zásadně snížila nebo nejsou v dobré zdravotní kondici, pak dost možná popel s octem stačit nebude. V takovém případě vsaďte na monofosfát draselný. Toto hnojivo je sice dražší, ale pro hnojení ho není potřeba příliš moc a výsledek je úžasný. Monofosfát draselný se navíc na zahradě rozhodně neztratí, protože ho lze použít při výsadbě jakýchkoliv dalších plodin. A jak ho používat? Jednu lžíci hnojiva rozmíchejte v kbelíku s vodou (5 litrů) a máte hotovo.

Ovšem pro okurky, cukety a zelí je vhodné přidat do roztoku ještě jednu lžíci čpavku, aby hnojivo opravdu působilo přesně tak, jak má, a dodalo vašim rostlinám všechny důležité látky. A kolik hnojiva použít? Pod každý keř vám bude bohatě stačit půl litru. Hnojení používejte jednou za týden a půl, dokud se stav vašich okurek výrazně nezlepší. Poté je možné přejít na popel s octem ve frekvenci každé dva týdny.

2 nepříjemné chyby při správném zaštipování okurek, kvůli kterým je v ohrožení celá úroda

Jaké jsou vaše triky pro rekordní a dlouhotrvající úrodu okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články