Klíč k rekordní úrodě rajčat: Obyčejný odpad ze zahrady mnohonásobně zvýší výnos rostlin. Ani koruna navíc za drahá hnojiva

Když chcete mít bohatou úrodu rajčat, je důležité především jejich hnojení během kvetení. Vystačíte si i s domácími prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi nejoblíbenější plodiny pěstované na našich zahradách rozhodně patří rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A aby také ne, jeho plody jsou totiž plné užitečných látek. Obsahují mimo jiné karoten, lykopen, vitamíny C, B, E, draslík, zeaxanthin a lutein. A samozřejmě také skvěle chutnají.

Hnojení rajčat v době květu

Pokud chcete maximalizovat svou úrodu, měli byste svému zeleninovému záhonu dávat ty správné živiny. Rajčata milují dřevěný popel, stejně jako zelí, fazole, hrách, okurky, dýně, řepa a mnoho dalších plodin. A jeho příprava jako hnojiva navíc není vůbec obtížná. Budete potřebovat 250 gramů popela. Ty zalijte 250 ml octa, což z popela pomůže uvolnit vápník.

Nakonec vše rozmíchejte v 10 litrech vody a nechte přes noc na teplém místě vylouhovat. Poté přeceďte (tento krok lze vynechat), přidejte dalších 10 litrů vody a aplikujte jako zálivku na rajčata nebo na jakoukoli jinou zeleninu nebo třeba květiny, které si v tomto typu hnojení opravdu libují.

Ochrana rajčat před škůdci

Ovšem někdy mohou pořádnou paseku nadělat i nevítaní návštěvníci. Můžete je však odpudit s použitím jedlé sody. A jak v takovém případě postupovat? Na pět litrů vody si připravte jednu polévkovou lžíci jedlé sody, jednu polévkovou lžíci libovolného rostlinného oleje a 30 gramů strouhaného mýdla (mělo by jít nejlépe o to určené na prádlo). Olej můžete použít jakýkoli, například:

  • ricinový olej,
  • bio řepkový olej,
  • avokádový olej,
  • šípkový olej
  • jojobový olej,
  • nebo třeba slunečnicový olej.

A pokud bude prošlý, vůbec nic neděje. Nakonec vše aplikujte jako postřik na rajčata (aplikujte až do skanutí).

iZdroj fotografie: Pxhere

Vylepšete chuť rajčat vhodnými sousedy

Není tajemstvím, že se rajčatům líbí ve společných záhonech. Mají ráda zejména společnost petrželky, bazalky, česneku, měsíčků, tymiánu, kopru, okurek, mrkve, papriky, špenátu, fazolí a melounů. Konkrétně měsíček a bazalka pak přímo zlepšují u rajčat chuť zralých plodů. A s čím je naopak nevysazovat? Nelíbí se jim sousedství fenyklu, zelí, brambor, kukuřice, kedluben a ředkviček.

Chcete vědět víc? Podívejte se třeba na to, jak se liší pěstování rajčat ve skleníku a v bytě na balkoně

Jaké osvědčené tipy a triky používáte při pěstování rajčat všeho druhu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články