Rajčata, která vypadají na umření a téměř neplodí, je možné pohnojit netradičním přípravkem – na rajčata se hodí rajčata

                   

Chutné a šťavnaté rajče jedlé, kterému se někdy též říká starším názvem lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) se na zahrádkách vyskytuje velmi často. Ale ne vždy se mu daří tak, jak byste si přáli. Ještě však není třeba házet flintu do žita – pomoci vám může jeden netradiční prostředek.

Rajčata pohnojte rajčaty

Když rajčata kvetou a plodí, potřebují celou řadu živin. Jde například o vitamíny B, C a E, nebo o užitečné minerálních látky, z nichž lze jmenovat především draslík a vápník. Rajčata však v sobě obsahují také karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein. A není překvapením, že stejné látky potřebují rajčata i pro svůj růst. Můžete je tedy pohnojit přesně tím, co vyžadují.

Je to jednodušší, než si myslíte – použijte ten nejobyčejnější rajčatový protlak, který najdete. Čím méně konzervačních látek ovšem bude obsahovat, tím lépe. Pokud vám tedy zbyl například nějaký loňský domácí protlak (případně kečup), klidně je použijte. Na jeden litr vody budete potřebovat čtyři lžíce rajčatové pasty. Rozmíchejte a použijte jako zálivku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Zjistěte, jaké živiny rajčata potřebují

Pokud rajčata neprosperují, pak je třeba zjistit, jaké živiny jim chybí. Jednoduše se na ně podívejte a sama vám to prozradí. Jestliže se objeví první žluté flíčky na okrajích listů a mezi žilkami, pak rajčatům chybí hořčík. Ovšem v případě, že vaše rostlinky žloutnou od stonku, pak mají málo manganu. A jestliže objevíte kompletně žluté listy, které navíc začínají opadávat, značí to nedostatek dusíku. Můžete je tedy vyživit speciálními hnojivy a zachránit je.

Jaké jsou vaše tipy pro každoroční bohatou sklizeň rajčat?

Další oblíbenou možností je i jednoduché hnojivo na rajčata ze slupek z banánu, které je plné fosforu a dalších živin
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články