Hrachová voda jako hnojivo: Sazenice paprik a rajčat se odvděčí rychlým růstem

Pokud budete celý měsíc hnojit svoje rajčata a papriky touto speciální zálivkou, získáte plně životaschopné rostliny.

i Zdroj fotografie: Georg Pik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení rajčat a paprik hrachovou vodou je jednoduché a levné řešení pro zlepšení růstu a výnosu rostlin. Hrachová voda obsahuje dusík, fosfor a draslík, což jsou velmi důležité živiny, které rostliny pro svůj maximální a po všech stránkách zdravý růst potřebují. Následující postup vám ukáže, jak snadno a správně aplikovat hrachovou vodu na vaše rajčata a papriky.

Příprava hrachové vody jako hnojiva

Než začnete používat hrachovou vodu, musíte ji nejprve připravit. Existuje několik způsobů, jak to udělat. Můžete například použít vodu, ve které jste hrách vařili. Tuto vodu nechte vychladnout a poté ji použijte k hnojení svých rostlin. Další možností je namočit hrách do vody na několik hodin nebo ještě lépe přes noc.

Aplikace hrachové vody k sazenicím

Když máte hrachovou vodu připravenou, můžete ji použít k hnojení rajčat a paprik. Postupujte následovně:

  • Nalijte hrachovou vodu kolem kořenů rostliny. Je důležité, aby se voda nedostala přímo na listy, jinak by mohlo dojít k jejich popálení.
  • Pokud pěstujete rajčata a papriky v květináčích, použijte pro jejich zálivku méně vody, než když rostliny rostou volně na zahradě.
  • Opakujte tento postup každé 2 týdny během období růstu.

Další tipy pro použití

Je důležité pamatovat, že hrachová voda nesmí být jediným zdrojem výživy pro vaše rostliny a neměla by být tedy používána jako jediné hnojivo. K rajčatům a paprikám se doporučuje aplikovat i další hnojiva nebo organické materiály pro zajištění dostatečné výživy. Pokud pěstujete rajčata a papriky v květináčích, používejte menší množství hnojiva, protože půda v květináči se rychleji vyčerpává. A konečně: jestliže používáte organické hnojivo, můžete při jeho rozmíchání nebo ředění používat i hrachovou vodu pro větší efekt.

Hnojení rajčat a paprik hrachovou vodou je velmi účinné iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o sazenice za pomoci sody

Jedlá soda není jenom výborným pomocníkem při péči o domácnost, ale také může být velmi užitečná při péči o rostliny v zahradě. Je mimo jiné bohatá na minerální látky, jako jsou draslík a hořčík, vitamíny C, B a E a také na karoten, lykopen, zeaxanthin a lutein, které jsou pro zdraví a vývoj rostlin nezbytné. Smíchání dvou polévkových lžic sody s 10 litry horké vody vytvoříte účinný roztok, který můžete použít jako hnojivo pro své rostliny.

Každou rostlinu zalijte asi půl litrem tohoto roztoku ráno nebo večer – ovšem myslete na to, že je důležité vyhnout se zalévání příliš teplou vodou. Tímto způsobem upravíte kyselost půdy na žádoucí hodnotu a rostliny budou vyživené a zdravé. Další možností je postřik: smíchejte 5 lžic sody, 50 gramů tekutého mýdla a 10 litrů vody a nastříkejte vše především na spodní stranu listů, která bývá nejčastěji napadána. Tímto způsobem chráníte rostliny před chorobami, plísněmi a škůdci a zároveň listům poskytnete nezbytné živiny.

Jaké jsou vaše triky při péči o rajčata a papriky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články