Předpěstování sazenic nemusí být složité, pomocnou ruku podá obyčejná hořčice

Předpěstování sazenic nemusí být mnohdy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Někdy však pomohou nečekaní pomocníci.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení sazenic práškem z hořčice může být účinným způsobem, jak podpořit růst a vývoj rostlin. Hořčičný prášek obsahuje látky, které jsou pro rostliny užitečné a mohou pomoci zlepšit kvalitu půdy. Jako bonus však vaše malé rostlinky ochrání i před různými druhy škůdců. A jak to vlastně celé funguje?

Co vědět před hnojením

Při výběru hořčičného prášku je důležité vzít v úvahu především typ půdy a druh rostlin, které chcete hnojit. Hořčičný prášek je obecně vhodný pro všechny druhy půd a rostlin, ale může být zvláště užitečný pro půdy s vysokým obsahem jílu nebo na písčitých půdách, které mají už ze své podstaty nedostatek organických látek.

Jak hnojit sazenice hořčicí

Hnojení sazenic práškem z hořčice je velmi jednoduché. Stačí hořčičný prášek jednoduše rovnoměrně rozptýlit na půdu kolem sazenic. Může být také smíchán se substrátem jako součást jeho přípravy půdy před výsadbou. K jedné sazenici se doporučuje přibližně půl lžičky hořčičného prášku. Ovšem vypěstovat si můžete i samotnou hořčici – skvělá je zejména jako microgreens.

Hnojení sazenic práškem z hořčice má mnoho výhod iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na použité množství

Při hnojení sazenic práškem z hořčice je důležité dodržovat správné množství a frekvenci hnojení. Doporučené množství hořčičného prášku závisí na druhu rostlin a velikosti plochy, kterou chcete hnojit. Obecně se doporučuje používat hořčičný prášek jednou nebo dvakrát během předpěstování sazenic. Přičemž při případném druhém hnojení musí od toho prvního uběhnout minimálně 4 týdny.

Jaké jsou přednosti hnojení hořčicí

Hnojení sazenic práškem z hořčice může mít řadu výhod. Hořčičný prášek obsahuje dusík, fosfor a draslík, což jsou živiny důležité pro růst rostlin. Může také pomoci zlepšit půdní strukturu a zvýšit její propustnost pro vodu a kyslík. Hořčičný prášek má také antimikrobiální vlastnosti a může vám pomoci bojovat proti škůdcům a chorobám.

Jak hnojit sazenice horcice iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i kardamom

Pro choulostivé sazenice však může být hořčice příliš agresivní – v takovém případ se vyplatí sáhnout třeba po kardamomu. Rostlina kardamovník vypadá podobně jako rákos, sklízejí se nezralé tobolky plné aromatických semínek. Jako koření se používají právě semínka. Mají nasládlé aroma s podtóny kafru, citrónu a bergamotu. Černý kardamom se navíc suší, čímž získává svou kouřovou chuť. Kardamom zakoupíte v tobolkách, drcený nebo mletý. Prášek však rychle vyprchá, vyplatí se proto si jej vždy připravit čerstvý.

Použít ho můžete o něco více než v případě hořčice. Aplikujte ho kolem kořenů rostlin, aby se snadno dostal až k jejich kořenovému systému. Můžete vsadit jen na prosté rozhození drceného koření, které se rozptýlí kolem kořenů nebo můžete použít prášek rozmíchaný v zálivce. Aplikujte ho však bezprostředně po zamíchání, jinak se začne usazovat na dně konvičky. A velmi podobně působí i skořice nebo třeba bobkový list. I ty dokážou rostliny skvěle ochránit.

Jak své sazenice hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články