Nejen hnojivo, ale i insekticid: Plodiny ochrání fermentované zálistky z rajčat

Obsah minerálních látek v rajčatových pletivech je přímo předurčuje pro přípravu výživného hnojiva. Musíte jen vsadit na správnou délku fermentace.

Jak dekontaminovat půdu po sklizni rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelené části rajčat, bohaté na vitaminy, zejména vitamin C a E, a také na draslík a betakaroten, jsou v mnoha ohledech cenným zdrojem, který lze využít k výživě zahrady. Můžete si z nich například vyrobit účinné hnojivo, jak radí web NašeZahrada.

Vytvoření hnojiva z rajčat

Chcete-li si připravit hnojivo bohaté na živiny ze stonků a listů rajčat, postupujte podle následujících kroků. Budete potřebovat následující materiály:

  • odlomené stonky a listy rajčat (vylučte poškozené, nahnilé nebo plesnivé části)
  • plastovou nádobu
  • vodu (ideální je dešťová voda, pokud je k dispozici)

Jak na přípravu hnojiva

Začněte tím, že stonky a listy rajčat rozdrtíte nebo nasekáte na malé kousky. Čím jemnější kousky, tím účinnější bude hnojivo. Nasekaný zelený materiál vložte do plastové nádoby. Na každých 300 gramů rostlinného materiálu přidejte jeden litr vody. Dešťová voda je vhodnější, protože neobsahuje chemické látky, které se nacházejí ve vodovodní vodě a které mohou bránit procesu kvašení. Směs dobře promíchejte a dbejte na to, aby byl veškerý zelený materiál ve vodě rovnoměrně rozložen. Nyní přichází klíčová část procesu – kvašení alias fermentace zelené směsi.

pěstování rajčat

5 důležitých zálivek pro rajčata: Cukr, droždí i čaj podpoří jejich růst a zlepší jejich chuť

Plastovou nádobu uzavřete, ale ujistěte se, že není vzduchotěsná, aby během kvašení mohl unikat plyn. Skladujte ji na chladném a tmavém místě přibližně dva týdny. Během této doby je nutné směs denně míchat, aby se podpořil rozklad rostlinného materiálu. V průběhu kvašení si všimnete, že se na povrchu tvoří pěna. Pokračujte v míchání, dokud zcela nezmizí. To radí web iReceptář a já s tímto postupem souhlasím – dělám tak totiž i kopřivovou jíchu. Mimochodem – i kopřivy působí jako skvělý insekticid, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři už psali.

Pokud jim začínají žloutnout listy, je třeba rázně zakročit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud jste právě otrhali nechtěné zálistky, pak je určitě nemusíte jen házet na kompost – mají ještě mnohá další využití.

Aplikace hnojiva z rajčat

Jakmile je proces fermentace dokončen, je vaše domácí hnojivo připraveno k použití. Směs nařeďte vodou v poměru 1:10. To znamená, že na každý jeden díl svého hnojiva přidejte deset dílů vody. Tímto zředěným roztokem zalévejte rostliny a vyhněte se přímému kontaktu s listy. Ovšem chcete-li ho použít jako insekticid, pak k němu přidejte ještě tři díly vody a poté ho na listy aplikujte ve formě postřiku – pomůže vám zejména se savými škůdci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články