5 důležitých zálivek pro rajčata: Cukr, droždí i čaj podpoří jejich růst a zlepší jejich chuť

Zalijte rajčata některou z těchto směsí a dopřejte jim extra dávku živin. Po této zálivce porostou jako splašená. V létě budete šťavnaté a velké plody sklízet po kýblech.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste si mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Kromě vhodně zvoleného místa v záhonu je potřeba jim zajistit dostatek světla, tepla, vody a důležitých živin. Velikost úrody ovlivní také vhodně zvolené sousedící rostliny, které mohou výnos rajčat podpořit nebo naopak ohrozit. Dopřejte jim extra výživnou zálivku a aplikujte na ně některé z těchto přírodních hnojiv.

1. Hnojení rajčat čajem

Někteří zahradníci přidávají vylouhované čajové lístky do pěstebních nádob, kam rostliny přesazují. Rozkládající se organický materiál však přitahuje smutnice a jiné škůdce. Namísto toho si proto z čaje nebo kávové sedliny připravte výživnou zálivku. Uvařte si slabý čaj a jednou měsíčně jím rostoucí rajčata zalijte. Dodáte jim tak prospěšné třísloviny a další důležité látky.

2. Využijte k hnojení cukr

Nemusíte nutně kupovat drahá chemická hnojiva plná toxických látek. Jejich dlouhodobé používání rostlinám na vaší zahradě více uškodí, než prospěje. Namísto toho sáhněte po přírodní alternativě, díky které ušetříte peníze i životní prostředí. Do 1,5 litru vody přidejte 1 polévkovou lžíci cukru a aplikujte na rajčata. Tuto zálivku střídejte s čajovým nálevem nebo používejte současně.

Kroky ke skvělé letošní úrodě rajčat od A do Zet iZdroj fotografie: Depositphotos

3. Účinné hnojivo z droždí

Velmi oblíbené hnojivo za pár korun si připravíte z droždí. Ideálně byste touto směsí měli rajčata pohnojit týden před výsadbou do záhonu, ale použít ji můžete i kdykoliv jindy. Směs si připravíte smícháním 50 g droždí s 1 litrem vody. Nechte 1 až 2 hodiny kvasit na teplém místě, a poté nařeďte 1 litr kvasnic s 10 litry teplé vody. Ke každé rostlině nalijte 0,5 až 0,7 litru roztoku. Kvasnice v půdě pomáhají zpracovávat organickou hmotu, což umožňuje rajčatům snazší vstřebávání živin a aktivně podporuje jejich růst.

4. Nálev z hnoje

Před přesazením rajčat do terénu nebo skleníku jim můžete dopřát také vydatnou zálivku z hnoje. Tu je vhodné aplikovat 10 až 15 dní před jejich přesazením. 1 kilogram hnoje smíchejte s 10 litry vody a nalejte roztok ke kořenům rajčat. Toto dusíkaté hnojivo stimuluje růst a tvorbu zelených částí rostlin. Za tuto zálivku se vám odvděčí opravdu velkou a chutnou úrodou.

5. Aplikujte huminiová hnojiva

Tyto směsi obsahují huminiové kyseliny, které přímo podporují účinek jiných hnojiv, a navíc stimulují růst rajčat. Nadměrné množství dusíku však vede ke snížení výnosu jednotlivých keřů a zmenšení celkové úrody. Rajčata proto zbytečně nepřehnojujte, abyste jim ve výsledku více neuškodili.

Jak vypěstovat ta nejchutnější rajčata

Čím hnojíte rajčata pravidelně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články