Oblíbené hnojivo pro rajčata: Po kvasnicích porostou lépe a hlavně rychleji

Letos se o svou úrodu rajčat bát nemusíte. Pokud jim dodáte prospěšné kvasnice, potěší vás množstvím lahodných plodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajče jedlé (Solanum lycopersicum) je ve svém přirozeném prostředí bylinná trvalka, ale v mnoha oblastech se obvykle pěstuje jako letnička (a ani ČR není v tomto ohledu výjimkou). Typicky má rozlehlý růst se strukturou podobnou révě a může dosáhnout různé výšky v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování (běžně se však na záhonech v takovéto formě samozřejmě nepěstuje). Může se pyšnit složenými listy s pilovitými okraji a žlutými květy, které se velmi rychle vyvíjejí v plody.

Co potřebují rajčata ke své spokojenosti

Plody, které se běžně označují jako rajče, jsou technicky bobule (takže by se hodilo zařadit je spíše do sekce ovoce – podobně jako třeba bobule borůvek neb brusinek). Podle druhu si můžete rajčata vypěstovat v široké škále barev, velikostí a tvarů, včetně červené, žluté, oranžové, zelené a dokonce i fialové. Aby však byla vaše úroda maximální, musíte ji podpořit vhodným hnojením. Skvělou volbou je použití kvasnic.

Droždí je přírodní produkt bohatý na prospěšné živiny, jako je dusík, draslík a různé vitamíny. Tyto základní prvky jsou pro růst a vývoj rostlin životně důležité. Při použití ve formě hnojiva pak poskytují rostlinám vše potřebné. Chcete-li připravit kvasnicové hnojivo pro svá rajčata, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

  • Rozpusťte 20 gramů čerstvého droždí v 10 litrech teplé vody. Dobře promíchejte, dokud se droždí úplně nerozpustí.
  • Nechte směs několik hodin uležet, aby došlo k fermentaci. Tento fermentační proces aktivuje kvasinky a uvolní cenné živiny, které rostliny snadno vstřebávají.
  • Po období fermentace je kvasnicové hnojivo připraveno k použití.
Oblíbené hnojivo pro rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Můžete jej nalít přímo na půdu kolem rostlin rajčat nebo použít rozprašovač a aplikovat ho jako sprej na list (v takovém případě hnojivo ještě přeceďte). Před aplikací tohoto prostředku se vždy ujistěte, že je půda vlhká.

Proč vsadit právě na kvasnice

Tím, že svým rostlinám rajčat poskytnete toto kvasinkové hnojivo, jim dodáte extra dávku živin, které podpoří jejich růst a vývoj. Dusík v kvasnicích podporuje růst listů, zatímco draslík posiluje kořenový systém rostlin a napomáhá vývoji plodů. Vitamíny přítomné v kvásku také přispívají k celkovému zdraví a odolnosti rostlin.

A jak zjistíte, že to opravdu funguje? Snadno. Účinky kvasnicového hnojiva na rostliny rajčat lze totiž pozorovat již během několika dnů po první aplikaci. Zaznamenáte bujný růst, živé zelené listy a vyšší počet květů, což nakonec povede k hojnější sklizni.

Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí prostředek proti žloutnutí

Jestliže listy rajčat přesto začínají žloutnout, můžete je zkusit podpořit jiným domácím prostředkem. Toto hnojivo je vyrobeno z přírodních surovin a jeho příprava je poměrně jednoduchá. Budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci hřebíčku,
  • slupky z jedné velké cibule,
  • 300 ml silného černého čaje ze dvou čajových sáčků.

Směs vařte 10 až 15 minut a poté sceďte. Smíchejte 100 ml roztoku se 3 litry vody a používejte jako hnojivo jednou za 25 až 30 dní. Aplikujte na vlhkou půdu. Výsledky této aplikace hnojiva lze pozorovat během několika dnů po první zálivce. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články