Proč hnojit rostliny kurkumou: Jednoduchý způsob, jak jim dodat vitamíny a podpořit jejich růst

Aby vaše sazenic dobře prosperovaly, je vhodné je při výsadbě optimálním způsobem podpořit. Ideální je k tomu obyčejná kurkuma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o sazenice nepatří mezi právě nejjednodušší disciplíny. Pokud ovšem sáhnete po těch správných prostředcích, můžete celý proces značně zefektivnit. Jedním z nich je i oblíbené koření kurkuma. A jak vlastně funguje?

Jak kurkuma prospívá rostlinám

Kurkuma, vyráběná z oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), je oblíbené koření běžně používané v jihoasijské kuchyni, a to zejména v té indické. Patří do rodiny zázvorů a má výraznou žlutou barvu a zemitou, lehce nahořklou chuť. Kromě použití jako kulinářské přísady se kurkuma po staletí používá v tradiční medicíně pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. A účinné látky se hodí i pro výživu rostlin. Jde především o kurkumin, což je silná antioxidační a protizánětlivá sloučenina.

Kurkuma je nabušená vitamínem C

Velmi důležitý je pro výživu sazenic především vitamin C alias kyselina askorbová. Jde o důležitou mikroživinu pro růst a zdraví rostlin. Jeho hlavní funkcí je antioxidační ochrana buněk v rostlinných pletivech před volnými radikály, které by jinak poškodily buňky rostliny. Vitamin C také podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro pevnost a pružnost rostlinných tkání, a hraje také důležitou úlohu v procesech růstu a tvorby semen. Některé rostliny, jako je například paprika a brokolice, mohou syntetizovat vitamin C samy.

Ale jiné rostliny (např. rajče a jahody), musí přijímat vitamin C z prostředí. Tyto rostliny se nazývají ascorbinkinetické, protože nejsou schopny syntetizovat vitamin C samy. V případě, že rostliny nemají dostatek vitaminu C, mohou se u nich objevit některé nepříjemné jevy:

  • výrazné oslabení růstu,
  • zvýšená citlivost na stres
  • a snížená produkce semen.
Proč přidávat kurkumu k sazenicím během jejich výsadby iZdroj fotografie: Depositphotos

Je tedy důležité, aby rostliny měly k dispozici dostatečné množství vitaminu C, aby byly zdravé a plně co nejlépe. To lze dosáhnout přidáním vhodných hnojiv do půdy nebo rozmícháním vitaminu C přímo ve vodě určené jako zálivka. Mladým sazenicím pak pomůže právě kurkuma. Ta dále o obsahuje ještě vitamin B6, mangan, železo a draslík. A zapomenout nesmíme ani na esenciální oleje, proteiny a další vitamíny a minerály, které rostlinám rovněž prospívají.

Hnojení rostlin kurkumou – návod

A jak kurkumu využít? Jednoduše dejte pod každou sazenici jednu rovnou lžičku tohoto koření a lehce ho zakryjte zeminou, aby s ním kořeny nepřišly do přímého kontaktu. Také můžete přidat trochu kurkumového prášku do vody používané k zalévání rostlin nebo ji rostlinám dopřát v podobě výluhu a postřiku na listy, což jim pomůže bojovat proti chorobám a škůdcům. Nezapomeňte také pečlivě sledovat reakci rostlin na kurkumu a v případě potřeby upravte dávkování.

Kurkuma a její účinky jsou využívány v mnohých oblastech světa. Jedná se především o vhodný doplněk mnohých pokrmů

Jaká přírodní hnojiva používáte při pěstování sazenic vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články