Hnojení rostlin cibulovou slupkou patří mezi velmi levné, účinné a osvědčené techniky. Cibulová slupka totiž obsahuje složky, které mají stimulační účinek na růst a vývoj rostlin. Navíc jde o odpad, který by jinak skončil v koši nebo na kompostu. Přípravou tohoto hnojiva tak rovněž i značně ušetříte.
Co obsahují cibulové slupky
A o jakých živinách je řeč? Pokud se podíváte na „složení“ cibulové slupky, pak zjistíte, že tyto složky najdete i v každém lepším hnojivu pro rostliny. A o jaké jde?
- Karoten: má antioxidační vlastnosti a pomáhá oslabeným rostlinám.
- Fytoncidy: ničí houby a další patogenní mikroorganismy.
- Vitamíny skupiny B: urychlují růst rostlin.
- Vitamín PP: posiluje kořenový systém.
- Další stopové prvky jako: měď, bór, železo, mangan, hořčík apod.
Hnojení rostlin cibulovou slupkou
Pokud se teprve chystáte vsadit sazenice do půdy, přidejte do výsadbových jamek právě cibulové slupky, aby byly rostliny v rané fázi svého růstu chráněny před různými podzemními škůdci a zároveň dostaly veškerou potřebnou výživu. Pro větší rostliny je však mnohem účinnější odvar z cibulové slupky.
Jak na hnojivo z cibule
Tento recept je velmi snadný na přípravu. Budete potřebovat jednu plnou litrovou sklenici nakrájených cibulových slupek. Ty přesypte do hrnce a zalijte 8 litry vody. Přiveďte k varu. Poté odstavte z plotny, přikryjte a louhujte 24 hodin. Posléze přeceďte a vzniklý koncentrát nařeďte v poměru 1:5. Potřebovat budete asi 1 litr koncentrátu. Ten smíchejte s 5 litry vody a použijte jako zálivku.
Tento recept působí zvláště blahodárně na okurky a cukety. Ovšem ocení ho i cibulová zelenina, mrkev, petržel, červená řepa, lilkovitá zelenina, meloun, ředkev nebo třeba růžičková kapusta. A skvěle se hodí i pro hnojení pokojových rostlin, které jednoduše odmítají nasadit na květ. Nespotřebované hnojivo z cibulových slupek lze skladovat v lednici, ovšem nejdéle 14 dní.
Jaká další přírodní hnojiva používáte při péči o svou zahradu vy?