Zdvojnásobení úrody rajčat, paprik, okurek a dalších plodin s prvorepublikovým hnojivem. Je možné použít ho k zálivce okamžitě po přípravě

                   

Hnojení rostlin cibulovou slupkou patří mezi velmi levné, účinné a osvědčené techniky. Cibulová slupka totiž obsahuje složky, které mají stimulační účinek na růst a vývoj rostlin. Navíc jde o odpad, který by jinak skončil v koši nebo na kompostu. Přípravou tohoto hnojiva tak rovněž i značně ušetříte.

Co obsahují cibulové slupky

A o jakých živinách je řeč? Pokud se podíváte na „složení“ cibulové slupky, pak zjistíte, že tyto složky najdete i v každém lepším hnojivu pro rostliny. A o jaké jde?

  • Karoten: má antioxidační vlastnosti a pomáhá oslabeným rostlinám.
  • Fytoncidy: ničí houby a další patogenní mikroorganismy.
  • Vitamíny skupiny B: urychlují růst rostlin.
  • Vitamín PP: posiluje kořenový systém.
  • Další stopové prvky jako: měď, bór, železo, mangan, hořčík apod.

Hnojení rostlin cibulovou slupkou

Pokud se teprve chystáte vsadit sazenice do půdy, přidejte do výsadbových jamek právě cibulové slupky, aby byly rostliny v rané fázi svého růstu chráněny před různými podzemními škůdci a zároveň dostaly veškerou potřebnou výživu. Pro větší rostliny je však mnohem účinnější odvar z cibulové slupky.

Jak na hnojivo z cibule

Tento recept je velmi snadný na přípravu. Budete potřebovat jednu plnou litrovou sklenici nakrájených cibulových slupek. Ty přesypte do hrnce a zalijte 8 litry vody. Přiveďte k varu. Poté odstavte z plotny, přikryjte a louhujte 24 hodin. Posléze přeceďte a vzniklý koncentrát nařeďte v poměru 1:5. Potřebovat budete asi 1 litr koncentrátu. Ten smíchejte s 5 litry vody a použijte jako zálivku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tento recept působí zvláště blahodárně na okurky a cukety. Ovšem ocení ho i cibulová zelenina, mrkev, petržel, červená řepa, lilkovitá zelenina, meloun, ředkev nebo třeba růžičková kapusta. A skvěle se hodí i pro hnojení pokojových rostlin, které jednoduše odmítají nasadit na květ. Nespotřebované hnojivo z cibulových slupek lze skladovat v lednici, ovšem nejdéle 14 dní.

Jaká další přírodní hnojiva používáte při péči o svou zahradu vy?

Podívejte se, jak si jednoduše vyrobit hnojivo z cibulových slupek
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články