Vaječné skořápky jako hnojivo těmto rostlinám ublíží. Jak je správně využít a pro které rostliny jsou opravdu vhodné?

                   

Ekologické zemědělství je v této době čím dál oblíbenější a mnoho pěstitelů se tak snaží používat hnojiva nebo postřiky šetrné k životnímu prostředí. Pokud máte i vy zahrádku a nechcete používat chemické přípravky, vyzkoušejte hnojivo vyrobené z vaječných skořápek. Dodá vašim květinám i plodinám všechny živiny potřebné ke správnému růstu a vývoji.

Způsobů hnojení je hned několik

Vaječné skořápky obsahují mnoho minerálních látek důležitých pro život rostlin. Jsou jimi vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. Právě díky vysokému obsahu vápníku dokážou ovlivňovat pH půdy. Pokud ale chcete změnit půdní reakci s příliš vysokou hodnotou kyselosti, pořiďte si specializované přípravky. Vajíčka jsou na toto krátká.

iZdroj fotografie: Unsplash

Skořápkové hnojivo můžete k rostlinám dostat hned čtyřmi způsoby:

1. Skořápky vysušte, rozemelte na prášek a jednou za měsíc jimi posypte substrát.

2. Smíchejte je se zeminou během sázení.

3. Zalijte je vroucí vodou, nechte několik dní odležet na tmavém a chladném místě a používejte je při zalévání jako tekuté hnojivo.

4. Použijte vychladlou vodu po vaření vajec jako zálivku. Dejte ale pozor na to, aby nebyla osolená.

Ne všem rostlinám pomáhá

Hnojivo je vhodné pro rostliny, kterým vyhovuje zásaditá půdní reakce, tedy s pH 7 a výše. Z polních a zahradních plodin mezi ně patří okurky, zelí, fazole, kapusta a réva vinná. Z okrasných květin pak levandule, břečťan, zvonek broskvolistý, pelargonie, pivoňky, rozrazil klasnatý, karafiáty, velkokvěté plaménky a kosatce. Ze skupiny pokojovek můžete skořápky přidat k tlustici a řemenatce červené (klívii).

iZdroj fotografie: Unsplash

Skořápky nikdy nedávejte k acidofilním rostlinám. Těmi jsou hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky. Zvýšení pH by jim mohlo ublížit a způsobit abiónozy (choroby způsobené neživými činiteli), např. chlorózu nebo zpomalení růstu. Vhodným přírodním hnojivem pro tyto jedince je kávová sedlina.

A co vy? Už jste vyzkoušeli účinek hnojiva z vaječných skořápek?

Přírodní hnojivo můžete připravit z nejrůznějších potravin, a to i z chleba!
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články