Nejefektivnější hnojiva vyhazujeme do koše: Cibulové slupky vyvařte ve vodě, pak už jen stačí dodržet dávkování

Cibulová slupka je nedoceněným pomocníkem pro celou zahradu. Příprava hnojiva s jejím využitím je opravdu velmi snadná.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Hnojivo připravené ze slupek cibule je vynikající alternativou pro zahradníky, kteří chtějí pro své rostliny vytvořit přírodní a cenově výhodné hnojivo, jehož příprava navíc nezabere skoro žádný čas. Tento běžný kuchyňský odpad je totiž velmi bohatý na dusík, fosfor a draslík, což jsou primární živiny, které rostliny potřebují pro růst a zdraví. A jak opravdu účinné hnojivo připravit?

Hnojivo z cibulových slupek – recept

Nejméně dvě velké hrsti cibulových slupek vložte do hrnce a zalijte vodou. Slupky vařte 30 minut až hodinu, aby se do vody uvolnily všechny potřebné živiny. Po uvaření nechte vodu vychladnout. Dalším krokem je přecezení tekutiny přes jemné sítko nebo plátýnko, aby se z hnojiva odstranily všechny pevné kousky slupky cibule, které by mohly dělat neplechu. Pevné kusy můžete kompostovat nebo je jednoduše vyhodit.

Kapalina, která vám zůstane, je vysoce koncentrované hnojivo, takže ho musíte před použitím na rostliny naředit. Obvykle se doporučuje smíchat jeden díl tekutého hnojiva s 10 díly vody. Můžete také upravit ředění tak, aby vyhovovalo vašim potřebám a specifickým požadavkům vašich rostlin – všeobecně například platí, že ty kvetoucí potřebují živin o něco více.

Jak používat hnojivo z cibulové slupky

Tyto přírodní živiny můžete pro výživu svých rostlin použít několika způsoby. Můžete ho použít jako zálivku, nebo jej lze nastříkat i přímo na listy. Pokud chcete, můžete také přidat tekuté hnojivo do kompostu, abyste ho obohatili o živiny. Použití je vhodné opakovat každých 14 dní.

Hnojivo z cibulové slupky je perfektním pomocníkem pro zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z česnekových slupek

Ovšem využít takto můžete i zbytky česneku. Česnekové slupky také obsahují cenné stopové prvky, jako je draslík, fosfor a další, které jsou pro rostliny prospěšné. Stačí nasekat nebo namixovat česnekové slupky a nechat je několik dní fermentovat, poté je rozmíchat ve vodě a použít jako zálivku pro rostliny.

Celkově lze říct, že hnojivo z česnekových i cibulových slupek je jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak poskytnout vašim rostlinám všechny základní živiny. Je také ekologickou alternativou komerčních hnojiv a velmi snadno se připravuje. Díky němu budou vaše rostliny růst a prosperovat.

Které pokojové rostliny cibulí nehnojit

Bohužel toto hnojivo není tak univerzálně použitelné, jak by se mohlo zdát – některé pokojové rostliny ho přímo nesnáší. A o které jde?

 • žumen (Cissus alata)
 • poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
 • azalka (Azalea)
 • jasmín pravý (Jasminum officinale)
 • kolumnea (Columnea gloriosa)
 • eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
 • medinila nádherná (Medinilla magnifica)
 • beukarnea pokřivená alias nolina (Beucarnea recurvata)
 • šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius)
 • starček (Senecio)
 • citronovník (Citrus×limon)
 • begonie (Begonia)
Vyzkoušejte i jiný návod na to, jak si jednoduše vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Jaké oblíbené přírodní hnojivo používáte pro výživu pokojových rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články