Kostka droždí jako vitamínová bomba pro rostliny: Dlouho známé hnojivo funguje pořád dobře, vyplatí se ho vyzkoušet

Hnojení pokojových rostlin nemusí být zátěží pro vaši peněženku. Jeden velmi účinný přípravek si lze připravit doma.

i Zdroj fotografie: Freepik / Hellahulla / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kvasnicové hnojivo je přírodní a cenově výhodnou alternativou k chemickým hnojivům, vyrobenou z jednoduché směsi kvasnic a cukru. Kvasinky spotřebovávají cukr a uvolňují oxid uhličitý, který je zdrojem potravy a energie pro vaše rostliny. Tento typ hnojiva je ideální pro použití jak na užitkovou zahradu, tak i pro pokojové okrasné rostliny. Jaký poměr cukru a droždí se osvědčuje nejlépe a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto hnojiva?

Jak vyrobit kvasnicové hnojivo

Základní recept na přípravu není nijak složitý – většinu ingrediencí najdete bez potíží ve spíží.

  • 1 balíček sušeného droždí
  • 1 polévková lžíce cukru
  • 1 litr teplé vody

Ve velké míse rozmíchejte v teplé vodě droždí a cukr. Míchejte, dokud se droždí a cukr úplně nerozpustí. Směs nechte 24 až 48 hodin fermentovat. Po vykvašení kvásku hnojivo přeceďte, odvažte a promíchejte se stejným množstvím vody. Poté vše použijte jako zálivku pro pokojové rostliny (aplikujte jednou měsíčně).

Recept je však možné ještě vylepšit třeba o přírodní složky. V takovém případě jednoduše přidejte do základní směsi droždí a cukru rozmačkaný banán nebo šálek odřezků ovoce nebo zeleniny. Tyto dodatečné přísady poskytnou vašim rostlinám další živiny. A zlepšit můžete i techniku: do rozmíchané základní směsi kvasnic a cukru jednoduše vložte vzduchový kámen a během fermentace ji provzdušňujte akvarijním čerpadlem. To zvýší množství oxidu uhličitého uvolněného do směsi, což vašim rostlinám prospěje.

Výhody kvasnicového hnojiva

Kvasnicové hnojivo je mnohem levnější než chemická hnojiva, což z něj činí dostupnou volbu pro zahradníky s omezeným rozpočtem. Navíc se vyrábí z přírodních složek a neobsahuje žádné škodlivé chemikálie, takže je bezpečné pro životní prostředí. Jeho použití navíc pomáhá zlepšit zdraví půdy tím, že do ní dodává prospěšné mikroby, které pomáhají rozkládat organickou hmotu a zlepšovat strukturu půdy. A zapomenout nelze ani na snadné použití: Kvasnicové hnojivo se snadno vyrábí a používá, takže je pohodlnou volbou pro zahradníky různých pokročilostí.

Hnojivo z kvasnic iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevýhody kvasnicového hnojiva

Ovšem našla by se i negativa. Kvasnicové hnojivo musí být především aplikováno důsledně ve stanovených intervalech, aby byly vidět výsledky, což může být pro zahradníky časově náročné. Má také krátkou skladovatelnost a musí být spotřebováno během několika dnů od výroby. A nevýhodou je i jeho omezená nutriční hodnota. Jde sice o skvělý zdroj oxidu uhličitého, ovšem jinak ani zdaleka neposkytuje všechny živiny, které rostliny potřebují k tomu, aby se jim dařilo. Proto je vhodné zároveň s ním používat i dřevěný popel.

Návod jak si jednoduše připravit hnojivo z droždí. Vaše zelené svěřence vyživí a dodají jim zdraví a vitalitu

Jaké zkušenosti máte s použitím oblíbeného hnojiva z kvasnic?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články