Levné hnojivo z mléka ocení většina rostlin: Pokojové rostliny ochraňuje, u okurek a rajčat dokonce zdvojnásobuje úrodu

Mléko není prospěšné jen pro lidi. Naopak. I rostliny mohou těžit z jeho cenných živin. Stačí ho jen používat správně.

i Zdroj fotografie: iStock / Douglas P. Perkins / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Účinky mléka si obvykle spojujeme s lidskou výživou. Vápník, který obsahuje, je nezbytný pro správný růst kostí a zubů, prospěšné mikroorganismy v čerstvém mléce pak mohou pomoci například s imunitou nebo se správným zažíváním. Ovšem z benefitů tohoto živočišného produktu mohou skvěle čerpat i rostliny. Stačí jim vyrobit mléčné hnojivo, které se skvěle hodí zejména k péči o sazenice. A jak nato? Postup je opravdu jednoduchý a zvládne ho každý.

Jak mléko prospívá rostlinám

Mléko obsahuje celou řadu živin, které mohou být při správném použití pro rostliny velmi prospěšné. Jde například o vápník, draslík, fosfor, vitamin B12 a kyselinu mléčnou. Pokojové rostliny perfektně ochrání, u okurek a rajčat dokonce zdvojnásobí úrodu.

  • Vápník je nezbytný pro vývoj silných buněčných stěn a rychlý růst kořenů.
  • Draslík pomáhá s vodní rovnováhou (při jeho dostatku nebudou sazenice tak náchylné na přesušení) a také s celkovým zdravím rostlin.
  • Fosfor přispívá k vývoji kořenů a celkovému růstu rostlin.
  • Vitamin B12 je velmi prospěšný při klíčení semen
  • Kyselina mléčná pak může pomoci lehce zvýšit kyselost půdy, což mnoha rostlinám vyhovuje.

Jak připravit hnojivo z mléka

Chcete-li si doma vyrobit mléčné hnojivo pro své sazenice, pak doporučujeme použít nejlépe čerstvé mléko (kravské, kozí nebo ovčí). To nařeďte stejným množstvím vody a použijte ho k zalévání sazenic. Obvykle se doporučuje poměr 1:1 (1 díl mléka a 1 díl vody), ale pokud jste pro výsev semen použili velmi výživný substrát, pak můžete ředění klidně ještě trochu navýšit. Použít lze rovněž sušené mléko, to však před použitím rozmíchejte ve vodě.

Na co si dát pozor

Je důležité si uvědomit, že tento typ hnojiva může sice být pro sazenice velmi prospěšný, ale má i svá negativa. Proto by měl být vždy používán s mírou, protože příliš mnoho laktózy koncentrované v substrátu může časem přitahovat škůdce a podporovat růst plísní. Sazenice je možné tímto roztokem zalévat bez omezení až do vyvinutí druhého páru pravých listů. Poté je třeba každé použití mléka „proložit“ zálivkou obyčejnou vodou, která zároveň substrát trochu propláchne a omezí tak výskyt některých patogenních jevů.

Jaké živiny obsahuje mléko iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vylepšit mléčné hnojivo pro sazenice

Pokud ovšem chcete svým malým rostlinkám dopřát opravdu to nejlepší, pak vám jen samotné mléko stačit nebude. K ruce si totiž musíte vzít ještě jód, který je rovněž pro rostliny velmi prospěšný – pomáhá jim bojovat proti nejrůznějším patogenům a stimuluje je v růstu. A jaké množství použít? Do jedné sklenice výše připraveného roztoku kápněte 4 kapky jódu a použijte jako zálivku. Chcete-li toto hnojivo použít jako postřik, pak mléko nařeďte s vodou v poměru 2:3 nebo více. Jinak byste mohli svým sazenicím spíše ublížit než pomoci. Hnojení postřikem také není časově omezené tak, jako je tomu v případě mléčné zálivky.

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o sazenice vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články