Dopřejte svým rostlinám výživnou zálivku a připravte si univerzální hnojivo z plevele. Touto směsí můžete ošetřit téměř každou rostlinu v zahradě.
Na jaře většina rostlin aktivně roste a vy můžete využít některých bylin k výživě rostlin na své zahradě. Pampelišky jsou rychle se rozmnožujícím plevelem, ale kromě toho mají i spoustu pozitivních vlastností a skvěle působí na lidské zdraví, a dokonce i na vitalitu rostlin. Nasbírejte si květy pampelišek a připravte si vynikající přírodní hnojivo.
Výhody pampeliškového hnojiva
Nemusíte kupovat drahá speciální hnojiva, abyste podpořili růst pěstovaných rostlin. Raději sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a připravte si přírodní alternativu. Oproti jiným hnojivům během výroby téměř nevydává nepříjemný zápach. Pampeliškové květy také obsahují více draslíku a fosforu, než kolik je obsaženo jen v listech. Využít tuto směs můžete k zálivce kyselomilných rostlin.
Jak vyrobit hnojivo z pampelišek
Naplňte alespoň třetinu kyblíku pampeliškami. Využít můžete všechny jejich části. Kyblík naplňte vodou téměř po okraj a nechte tři týdny odstát na tmavém a teplém místě. Sem tam směs důkladně promíchejte. Pro posílení některých vlastností hnojiva můžete pampelišky smíchat s trochou kopřiv. Tím získáte komplexní hnojící prostředek pro vaši zahradu.
Jak používat hnojivo z pampelišek
Připravený nálev můžete použít k zalévání rostlin, které upřednostňují kyselé prostředí. Nejprve jej ale nařeďte s vodou v poměru 1:10. Velké rostliny můžete zalít jedním litrem této směsi, na malé pak stačí jen půl litru. Neředěné pampeliškové hnojivo můžete nalít do kompostéru, abyste urychlili rozkládací procesy uvnitř kompostu.
Využijte pampelišky proti škůdcům
Tyto byliny lze využít také k přípravě postřiku proti mšicím a jiným škůdcům. K jeho výrobě budete potřebovat 200 – 300 g rozdrcených listů a stonků pampelišek. Ty zalejte 10 litry vody a nechte louhovat dvě až tři hodiny. Připravenou směs ihned použijte k ošetření poškozených rostlin, neukládejte ji k dalšímu skladování.