Šťáva z posekané trávy: Vyživí každou rostlinu, navíc je úplně zadarmo

Posekaná tráva rozhodně nepatří jen na kompost. Můžete si z ní vyrobit opravdu účinné hnojivo pro úplně celou zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete na zahradě pěstovat zdravé a silné rostliny, musíte se postarat především o jejich správnou výživu. I když je dnes k dispozici mnoho komerčních hnojiv, vyrobit si vlastní bývá přece jenom levnější a ekologičtější. Vyzkoušet můžete například tento neotřelý způsob využití odpadních produktů ze zahrady. Uvidíte, v jak skvělý produkt se dokáže proměnit docela obyčejná tráva.

Kompost ze zeleného odpadu – zn. rychle

Jedním ze způsobů, jak si vyrobit vlastní hnojivo, je kompostování zeleného odpadu (jako je posekaná tráva a spadané listí) v plastových pytlích. Tato metoda je jednoduchá a účinná a může vám poskytnout vysoce kvalitní organické hnojivo pro všechny rostliny. Zde je návod krok za krokem, jak vyrobit hnojivo z plevelu v plastovém pytli.

  • Připravte si silné a odolné černé plastové pytle. Jedině ty bez potíží vydrží váhu kompostu a po propíchnutí zajistí potřebnou cirkulaci vzduchu.
  • Naplňte pytle zeleným odpadem tak, aby se daly ještě zavázat. Zelený odpad může být kombinací trávy, listí, zbytků ovoce a zeleniny apod.
  • Pytle na několika místech propíchněte. To umožní cirkulaci vzduchu a kyslíku, což je pro proces kompostování nezbytné .
  • Najděte na zahradě izolované místo, kam můžete pytle umístit. Snažte se je ochránit je před přímým slunečním zářením a větrem, aby se v jejich útrobách udržela pokud možno stálá teplota a vlhkost (podobně se vyrábí i kopřivová jícha).
Kompost ze zeleného odpadu iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se o pytle starat

Každý měsíc pytle protřepejte, aby se obsah promíchal. Lze je také převrátit, aby se kompost rozložil rovnoměrněji. Ujistěte se, že jsou pevně svázány, aby se obsah nevysypal.

Přidejte hnojivo bohaté na dusík (volitelné)

Pokud kompostujete listí, které má nízký obsah dusíku, můžete přidat hnojivo bohaté, jež je na tento prvek naopak bohaté (abyste proces kompostování urychlili). Jednou z možností je močovina, a to v množství asi 50 g nebo 2 polévkové lžíce na jeden velký pytel listů. Alternativně můžete použít i urychlovač kompostu.

Kompost ze zeleného odpadu iZdroj fotografie: Pxfuel

Počkejte, až kompost dozraje

Kompostování zabere čas a může trvat až rok, než kompost plně dozraje. Během této doby se zelený odpad rozloží na hnojivo bohaté na živiny, které lze použít prakticky kdekoliv zahradě. Odměnou vám však bude velké množství organického hnojiva bohatého na minerály a živiny, snížení množství zahradního odpadu a také úspora peněz.

Jde rovněž o snadný a přímočarý způsob kompostování zeleného odpadu, vhodný i pro malé zahrady, na nichž se nenachází kompostér. Je však dlužno poznamenat, že na trhu můžete sehnat mnoho typů a velikostí těchto zahradních pomocníků (většinou zhotovených z plastu). Vzhled nádoby ovšem nemá žádný vliv na kompostovací procesy. Ovšem můžete si ho vyrobit i sami, a to nejlépe z dřevěných prken nebo plastového barelu.

Jak se zbavujete zeleného odpadu na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články