Nejlepší čistič gaučů? Obyčejná horká voda. Zní to šíleně, poradí si však i s těmi nejdolnějšími skvrnami

Znečištěná sedačka je noční můrou každého majitele domácnosti. Mnoho skvrn však lze odstranit jednoduchými domácími způsoby.

i Zdroj fotografie: iStock / Freepik
                   

Skvrny na pohovce nejsou ničím, čím by bylo záhodno se chlubit. Bohužel řada z nich sice velmi snadno vzniká, ovšem jejich odstranění už tak jednoduché není. Mnohdy však stačí se uchýlit k trikům, které znaly už naše babičky. Zjistíte, že pro vyčištění mnoha druhů skvrn nebudete potřebovat žádnou chemii, a to bez ohledu na materiál, kterým je vaše sedačka (nebo jiný čalouněný nábytek) potažena.

Horká voda na skvrny od ovoce

Pokud jste svou sedačku zamazali například omáčkou od špaget nebo jinou mastnotou, pak na horkou vodu přímo z konvice zapomeňte. Ovšem pokud se potýkáte se skvrnami například od ovocné přesnídávky, pak vám horká voda jednoznačně přijde vhod. Stačí ji na skvrnu nalít (samozřejmě v rozumném množství) a skvrnu rychle vytřít houbičkou. Nebudete potřebovat žádný saponát, špína se jednoduše rozpustí.

Na zažranou špínu pomůže tableta

Pokud máte doma myčku, pak určitě disponujete i značnou zásobou tablet, i kdyby alespoň pro občasné použití místo mycího prášku, leštidla a soli. Dost možná jste však doteď netušili, o jak univerzální čisticí prostředek jde. Skvěle se totiž hodí právě i na skvrny na gauči. Pokud na ně totiž horká voda nepomůže, pak je místo použití houbičky vytřete dočista právě tabletou do myčky. Uvidíte, že i ta nejzažranější špína okamžitě pustí.

Na zápach platí jedlá soda

Ne vždy jsou však skvrny na sedací části sedačky tím jediným, s čím je třeba se při čištění popasovat. Mnohdy představuje mnohem větší problém nepříjemný zápach, jež se z textilu line po každém dosednutí. Na to však pomůže docela obyčejný prostředek z domácnosti, který je k mání v každé spíži – jedlá soda. Sama osobě má velmi dobrou schopnost absorbovat pachy a pomůže vám tedy i s jejich odstraněním z čalouněného nábytku.

Horká voda na skvrny od ovoce iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak jedlou sodu na čištění sedačky použít? Je to velmi jednoduché Stačí jen vzít velký sáček a rovnoměrně ho rozsypat na plochu sedačky. Může vám v tom pomoci kuchyňské sítko. Následně sodu trochu vkartáčujte dovnitř a nechte asi půl hodiny působit. Nakonec ji stačí vysát a sedačka bude vonět zase jako nová. Ovšem dejte si pozor na to, abyste najednou sody nevysávali moc. Může totiž ucpat jemný filtr vysavače, je proto lepší si udělat několikrát přestávek a filtr vyčistit.

Na odolné skvrny pomůže peroxid

Pokud máte doma sedačku bílé barvy, pak jistě víte, jak se z ní jednotlivé skvrny obtížně odstraňují. Tomu však může být jednou provždy konec. Stačí si k ruce vzít jednoho šikovného pomocníka, který zatočí i s tou nejodolnější špínou. Jde o docela obyčejný peroxid vodíku, který najdete každé lékárně. Stačí ho nanést na skvrnu a nechat chvíli působit – následně ji jednoduše vymyjte čistou vodou. Ale pozor, na barevné textilie se peroxid nehodí, mohl by z nich totiž doslova vyžrat barvu.

Jak čistíte čalouněný nábytek v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články