Hotelový fígl na praní ručníků, ložního prádla a oblečení. Zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy

                   

Ocet – jednoduchý a klasický domácí pomocník, který je k sehnání nejspíš v každém obchodě a stojí jen pár korun. Kupodivu jsou jeho účinky ale téměř zázračné, a kromě kuchyně si umí poradit s řadou úkonů v celé domácnosti. Jedná se o surovinu z přírodních zdrojů a bez přidaných chemikálií, která disponuje úžasnou čistící a antibakteriální vlastností. Dnes si tedy řekneme, proč bychom měli ocet zařadit do používání při praní prádla.

Jak na použití octu při praní

Použití octu při praní prádla je velmi jednoduché. Buď perete pouze za pomoci octu a o zbytek se postará pračka, nebo můžete k běžným pracím prostředků přidat vždy adekvátní množství této tekutiny pro lepší a účinnější výsledek. Pokud vás trápí větší špína, zkuste před praním namočit daný kousek oblečení v 125 mililitrech octu s vodou a nechte přes noc působit. Poté vyperte a nechte vyschnout. Nyní si ještě vysvětlíme, proč tedy je dobré ocet používat a jaké má účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvrny od potu nebo deodorantu

S tímto problémem se již určitě setkala velká řada lidí. Stává se to zejména u bílého oblečení, na kterém je po určité době nošení vidět zašlý flek, který je způsobem vlivem potu. Celý dojem vašeho oblíbeného trička tak může být rázem fuč a vám nezbývá nic jiného než ho vyhodit. Nebo jej můžete zkusit vyprat pomocí octu, jehož bělící účinky si s tímto problémem hravě poradí. Platí to také při skvrnách od dezodorantu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Měkké prádlo plné barev

Pokud budete pravidelně při praní používat alespoň pár mililitrů octu, vaše prádlo bude časem podstatně měkčí a mnohem více příjemné na dotek. Praní v octu též napomáhá k uchování původní plné barvy oblečení, bez jejího vyblednutí. Může za to především přírodní složení octu, bez zbytečných chemických látek.

iZdroj fotografie: Pexels

Statická elektřina

Některé druhy oblečení, zejména svetry nebo fleecové deky a mikiny mají tendenci udržovat statickou elektřinu, která poté působí například na vaše vlasy. Ty jejím vlivem elektrizují a jsou nepoddajné. Navíc takový kousek oblečení umí taky hezky „kopnout“. Přidáním octu do své pračky se však tohoto problému zbavíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podrážděná pokožka

Pokud perete s aviváží a jinými pracími prostředky, může se snadno stát, že vám část těchto látek zůstane i po vyprání na oblečení, které poté dráždí pokožku. To je velmi špatné zejména pro malé děti nebo lidi s citlivou pokožkou. Řešením může být praní v octu, nebo přidání této tekutiny do vašeho pracího cyklu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ničí bakterie  

Pokud se v létě rádi koupete v přírodních vodách, může se stát, že si na plavkách nebo v ručnících přinesete domů malé neviditelné potvůrky v podobě bakterií a vodních řas. Ty mohou mít nepříjemný dopad například na vaše zdraví, také ale nejsou příliš dobré pro vaše oblečení. Namočte tedy tyto plavky do několika mililitrů octu a poté je vyperte. Ocet zneškodní všechny bakterie a vy se již nemusíte bát.

iZdroj fotografie: Pexels

Cigaretový zápach

Ať už jste kuřák, nebo vaše oblečení „načichlo“ cigaretovým dýmem třeba někde na zahradním posezení, tohoto nepříjemného zápachu se lze zbavit jednoduše. Stačí pokud vaše oblečení properete v octu, nebo přidáte pár mililitrů k praní. Ocet díky svým antibakteriálním a pachů odpuzujícím účinkům zbaví vaše oblečení tohoto zápachu již po prvním vyprání.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zvířecí chlupy a vlasy

Mnoho milovníků zvířat, nebo žen s bujnými vlasy možná potrápí problém s tím, že často zůstávají přichycené na oblečení, ze kterého se jim nechce dolů. Takové kousky oblečení stačí jednoduše vyprat v trošce octu a po vysušení následně jemně protřepat. Sami uvidíte, že vlasy nebo chlupy nachytané na oblečení, budou rázem pryč.

iZdroj fotografie: Unsplash
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články