Obyčejná houbička na mytí nádobí pomůže rostlinám k růstu

Ani docela obyčejná houbička na nádobí nemusí být tak fádní, jak vypadá, využijete ji totiž třeba i při pěstování zeleně.

Jak využít houbičku na nádobí při přípravě substrátu pro pokojové rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud v kuchyni narazíte na houbičky, která má své nejlepší dny už definitivně za sebou, nemusíte ji hned vyhazovat do koše. Skvěle vám totiž může pomoci i při pěstování pokojovek. Stačí jen vědět, jak ji využít správně. A vybrat si můžete hned ze tří nápaditých způsobů.

Houbička jako vložka do substrátu

Pro první způsob nakrájejte houbu na malé kousky. Ty položte na dno květináče a navrch nasypte zeminu. Poté do květináče jednoduše zasaďte jakoukoli rostlinu, která miluje vlhkost a vzdušný substrát. Houbička bude sloužit jako stálý zdroj vlhkosti pro její kořeny a zajistí, že nikdy nevyschne. A které rostliny tento způsob výsadby milují? Z těch nejčastějších pokojových jde například o tyto:

  • jasmín pravý (Jasminum officinale)
  • toulitka nebo také anturie (Anthurium andraenanum)
  • chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans)
  • ibišek (Hibiscus rosa–sinensis)
  • šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius)
  • chřest zpeřený (Asparagus setaceus, syn. A. plumosum)
  • šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
  • africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
  • voskovka (Hoya)
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina)
  • lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka
  • azalka (Azalea)

Lepší zásoba živin

Druhým přínosem tohoto způsobu používání starých kuchyňských houbiček je lepší využití kapalných hnojiv. Jak možná víte, část těchto tekutých roztoků během zálivky vždy jednoduše odteče drenážními otvory v květináči a následně zůstává bez užitku stát v misce. Houbička na dně květináče však při rozumné míře zálivky absorbuje veškerou tekutinu, zadrží ji – a spolu s ní i všechny živiny. Postupně je pak bude uvolňovat do půdy spolu s tím, jak bude její okolí vysychat. Místo vody můžete použít i zálivku z česneku, pomůže proti některým patogenům.

Obyčejná houbička na mytí nádobí skvěle prospívá i rostlinám iZdroj fotografie: Pixabay

Množení pleionek a dalších orchidejí

Orchideje Pleione si začínají v domácnostech milovníků veškeré zeleně nacházet své pevné místo. Chcete-li mít těchto orchidejí více, rozdělte na jaře hlízy s více než jedním očkem a řeznou ránu zasypte hnědým uhlím, abyste zabránili infekci.

Poté je na několik dní vložte do rozřízlé navlhčené houbičky a nechte jak, aby si založily nové kořeny – teprve poté je vysaďte do vhodného substrátu. Další možností jsou také malé dceřiné pahlízy, utvářející se někdy na starších odumírajících hlízách. Říká se jim bulbily a vyžadují stejnou péči, jako běžné hlízy. Jen kvetení z nich obvykle trvá o něco déle – zpravidla se první květy objeví nejdříve po pěti letech.

Pomocník při klíčení semen

Třetí způsob využití houbiček je následující: rozřízněte houbu podélně napůl, ale ne celou. Poté do ní vložte semínka, která chcete nechat vyklíčit, a navlhčete. Vytvoříte tak ideální prostředí pro jejich prvotní vývoj. Nebudete muset mít strach, že přeschnou, a nakonec je do nového květináče budete moci vysadit klidně i s kousky houbičky, do kterých se vkořenily. Jak bylo popsáno výše – rozhodně jim to nijak neublíží.

Jaké jsou vaše oblíbené způsoby recyklace domácího odpadu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články