Chytré hospodyňky dávají do zásobníku pračky houbičku na nádobí. Jediný krok zabrání vzniku vážného problému

Pokud vás zajímá, jak udělat ze své pračky hygienicky čistý spotřebič, zjistěte, proč dávat houbičku do zásobníku na prášek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pračka je dnes tak běžným spotřebičem, že ji najdeme snad v každé domácnosti. Bohužel ne všechny hospodyňky ví, jak se o ni správně starat. Pokud je totiž některý aspekt péče zanedbán, mohou se její útroby velmi rychle proměnit v semeniště mnoha nebezpečných patogenů. Mezi ty nejhorší patří rozhodně černá plíseň, která s oblibou bují na zbytcích pracího prášku v zásobníku na prací prostředky. A jak se jí zbavit?

Bílý ocet plíseň vyžene

Bílý ocet je známý jako skvělá ingredience odstraňující skvrny a bělící jakékoliv oblečení. Ocet je ovšem velmi důležitý nejenom pro udržení čistého prádla, ale také pračky. Dokáže totiž potlačit růst patogenních mikroorganismů. A jak ho použít? Navlhčete s jeho pomocí houbičku na nádobí, a tu poté vložte do zásobníku pračky.

Nechte vše působit 10 minut a poté nečistoty jemně setřete. Uvidíte, jak bude tato část vaší pračky čistá, upravená a lesklá! Čas od času také vyjměte zásobník celý a kompletně ho umyjte. Můžete to dělat ručně (předtím ho naložte do teplé vody ve vaně) anebo ho jednoduše strčte do myčky na nádobí.

Kyselina citronová při čištění pračky iZdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina citronová při čištění pračky

Ale ocet není jedinou ingrediencí, která vám pomůže s údržbou vašeho spotřebiče. Velmi dobře vám poslouží i docela obyčejná kyselina citronová. Jde o skvělý odstraňovač vodního kamene, ale také o jeden z nejúčinnějších prostředků určených pro čištění pračky a likvidaci jakékoli formy plísně. Pro údržbu pračku budete potřebovat 150 gramů kyseliny citronové rozpuštěné v 1 litru vody. Vše dobře rozmíchejte a nalijte do rozprašovače.

Nakonec ji vydatně nastříkejte na všechna postižená místa (pod pračku a do jejího okolí rozmístěte ručníky kvůli stékající tekutině). Nechte vše působit několik minut, a nakonec s pomocí měkkého hadříku nebo obyčejné kuchyňské houbičky odstraňte z pračky všechny zbytky nečistot. A mimochodem – kyselina citronová se skvěle hodí i jako přírodní aviváž.

Kyselina citronová při čištění pračky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda na čištění pračky

Žádná špína zaručeně neodolá ani jedlé sodě. Jde o 100% přírodní produkt, které najdete v každé domácnosti. Málokdo ovšem ví, že má opravdu jedinečné vlastnosti. Skvěle se totiž uplatní při odstraňování skvrn a dokonce i při odmašťování. Působí také proti rzi a vodnímu kameni, a v neposlední řadě je jedlá soda také dokonalou zbraní k odstranění plísní, které se tvoří ve vnitřních prostorách pračky, kam se dá obvykle dostat jen obtížně!

A jak ji použít? Připravte si hustou pastu smícháním jedlé sody s trochou vody. Tu pak naneste do zásuvky pračky a nechte zaschnout. Všechny nečistoty nakonec vydrhněte houbičkou nebo jemnou drátěnkou. A pokud vhodíte dvě lžíce sody do bubnu a zalijte ji šálkem octa, vyčistíte svou pračku i zevnitř. Stačí pouze pračku zapnout na nejdelší a nejteplejší program.

Jak svou pračku čistíte v případě potřeby vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články