I ten nejšpinavější plech bude zářit novotou, stačí mít po ruce obyčejnou minci

Aby váš plech vypadal zase jako nový, nemusíte se hned uchylovat k chemii – leckdy vám pomůže i docela obyčejná mince.

I ten nejšpinavější plech bude zářit novotou, stačí použít obyčejnou minci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnozí lidé se domnívají, že plechy na pečení lze účinně vyčistit pouze drahými čisticími prostředky pro domácnost. Existuje však metoda, která je dokáže zbavit mastnoty, aniž by bylo třeba utrácet za drahé prostředky z obchodu – pomůže vám obyčejná mince. Jde o řešení, které má každý doma – sami ho určitě vyzkoušíme.

Jak vyčistit plechy mincí

Chcete-li tuto metodu použít, položte minci na povrch pečicího plechu a začněte s ní přejíždět po jeho povrchu (použijte samozřejmě hranu). Nahromaděná mastnota po chvíli vytvoří hrudky, které lze snadno vyhodit do koše. I když čištění tímto způsobem může trvat delší dobu, zejména u silně znečištěných plechů, ukazuje se jako velmi účinné při obnově čistoty tohoto nezbytného kuchyňského náčiní (navíc se nemusí opakovat příliš často).

Vyvarujte se však použití této metody u nádobí z nerezové oceli, protože by mohlo dojít k jeho poškrábání. Po vyčištění posypte plech jedlou sodou a vydrhněte jej papírovou utěrkou. Následně jej otřete vlhkou houbičkou, a nakonec důkladně osušte. Díky všem těmto krokům bude váš plech zase vypadat docela jako nový.

Běžná péče o plechy na pečení

Přístup k čištění plechů na pečení musí být přizpůsoben jejich materiálovému složení, jak informuje web PrimaNápady. Nepřilnavé plechy s povrchem z teflonu vyžadují jiné čištění než plechy hliníkové nebo ty se smaltovaným povrchem. Obecně platí, že většina pečicích plechů by se neměla vkládat do myčky nádobí. Strčit tam můžete pouze ty z nerezové oceli a eloxovaného hliníku, ostatní by se mohly pokroutit.

Odstranění připálenin z plechu a skleněných zapékacích misek bez námahy

Ocet a jedlá soda na odolné skvrny

Další velmi účinnou kombinací pro řešení připečených zbytků na pleších je podle webu iReceptář ocet a jedlá soda. To potvrzuje i naše čtenářka Hana K. z Hloubětína. „Povrch plechu rovnoměrně posypte jedlou sodou. Poté nalijte do lahve s rozprašovačem trochu bílého octa a rozprašte jej na plech. Směs nechte na plechu zaschnout alespoň osm hodin, nejlépe přes noc. To umožní aktivním složkám nerušeně působit na skvrny, zatímco vy budete odpočívat. Ráno plech důkladně vydrhněte horkou vodou a houbou nebo drátěnkou.“

Existuje několik domácích způsobů, jak vyčistit ten nejšpinavější plech. Jedním z účinných způsobů je použití mince. iZdroj fotografie: Freepik
Existuje několik domácích způsobů, jak vyčistit ten nejšpinavější plech. Jedním z nich je použití mince

Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili, jak se zbavit sazí na pánvi díky peroxidu nebo jak správně používat šuplík pod troubou. Plechy do něj totiž rozhodně nepatří, ve skutečnosti vám může ušetřit nemalé peníze.

Jak znečištěné nádobí udržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články