Saze z pánví zmizí cobydup, chce to jen peroxid vodíku

Peroxid vodíku zdaleka neslouží jen na ošetření menších i větších poranění – skvěle se uplatní i při cídění pánví v kuchyni.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na pánvích, ať už jsou nepřilnavé nebo z nerezové oceli, se velmi rychle usazují saze a špína. I přes jejich nepřilnavý povrch nebo jiné moderní atributy tak může zanedbání správné péče vést velmi rychle k jejich degradaci. Aby vám sloužily opravdu dlouho, musíte se o ně správně postarat – stačit vám k tomu budou jen domácí prostředky.

Peroxid vodíku funguje skvěle

Začněte tím, že pánev naplníte vodou a přivedete ji na sporáku k varu. Po dosažení tohoto bodu ji stáhněte z ohně a vodu vylijte. Nyní smícháním 1 lžíce prostředku na mytí nádobí, 2 lžic peroxidu vodíku a 2 lžic jedlé sody vytvořte pastu. Tu naneste v hojném množství na povrch pánve a nechte působit přibližně 20 minut. Tato pasta účinně rozkládá mastnotu a nečistoty, což usnadňuje jejich umytí. Snadno je pak odstraníte běžnou houbičkou.

Pro nepřilnavé pánve si však připravte jiný roztok, peroxid by totiž mohl jejich citlivý povrch poškodit. „Jednoduše smíchejte 250 ml vody a 2 lžíce saponátu. Tuto směs přiveďte k varu přímo v pánvi a nechte ji mírně vychladnout. Po použití tohoto roztoku pánev důkladně opláchněte,“ radí čtenářka Žaneta B. z Trutnova. Pokud to nebude stačit, zkuste přece jen vsadit na peroxid vodku – ale trochu šetrnějším způsobem.

  • Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1.
  • Naneste směs na saze na povrchu pánve a nechte ji působit asi 30 minut.
  • Poté použijte houbičku nebo houbu a vše jemně setřete.
  • V případě potřeby je možné postup opakovat.

Jak na čištění pánve: Když nic nepomáhá, vyplatí se sáhnout po citronu a soli

Ocet a jedlá soda také pomohou

Smíchejte tyto ingredience ve stejném množství a výsledný roztok naneste na vnější stranu pánve. Po odeznění reakce očistěte stěny pánve běžným saponátem, teplou vodou a houbičkou. Na zaschlou špínu uvnitř pánve pak nalijte malé množství vody a několik minut ji zahřívejte na sporáku. Bublající horká voda podle webu Ikano uvolní ulpělé zbytky a usnadní jejich čištění. Web iReceptář zase radí v případě úporných nečistot vsadit na zubní pastu. Stačí ji nechat chvíli působit, a poté pánev běžným způsobem umýt.

Aby vaše pánve zase vypadaly jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – místo toho sáhněte po peroxidu vodíku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše pánve zase vypadaly jako nové, nemusíte se uchylovat k drahé chemii – místo toho sáhněte po peroxidu vodíku

Já pak při čištění pánví a hrnců nedám dopustit na sůl. Jednoduše je naplním horkou vodou až po okraj, rozmíchám v ní (na každý litr) jednu lžičku saponátu a jednu lžíci soli a vše vařím, dokud voda nezačne bublat. Pak nechám nádobí trochu vychladnout, vezmu si silné rukavice a vše rychle umyju. Většina špíny pustí i pod hadříkem, jen na opravdu silné připečeniny třeba na okrajích si někdy musím vzít houbičku. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak vyčistit připáleniny cibulí nebo jak zabránit překypění vody z hrnce jen díky vařečce.

Jak se o čistotu svého nádobí staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články