Plevel na zahradě je sice nežádoucí, nicméně nevyhnutelný. Pokud vám ale přeroste přes hlavu, hrozí vysoká pokuta.
Plevel je noční můrou snad každého zahrádkáře. I já se s ním snažím rok co rok bojovat a pokud člověk nechce používat chemii, často se dlouhotrvající a náročné ruční práci nevyhne. Pečujete-li pravidelně o svou zahradu, nemusíte se ničeho obávat. Nicméně v případě, že se vyžíváte v neposečeném trávníku a zarostlé zahradě, zpozorněte. Podle webu Peníze totiž za takové jednání hrozí pokuta až 30 000 Kč.
Kdy se obávat pokuty
Každý má povinnost se o svůj pozemek starat. Jak uvádí web FrankBold, Zákon o rostlinolékařské péči ukládá vlastníkům pozemků povinnost zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů tak, aby nedošlo k poškození životního prostředí a nevznikla škoda jiným osobám. Nesmí také ohrožovat zdraví a bezpečnost lidí a zvířat.
Veškeré povolené přípravky a prostředky k hubení plevele najdete v registru přípravků na ochranu rostlin, který je volně přístupný na webových stránkách ministerstva zemědělství. A co se stane, pokud zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nedodržíte? Jste-li nepodnikající fyzická osoba, pak vám hrozí pokuta až 30 000 Kč, právnické a podnikající fyzické osoby pak mohou „nafasovat“ až 500 000 Kč. Něco takového se rozhodně riskovat nevyplatí.
Pozor na nechtěné vetřelce
Je mnoho velmi invazivních rostlin, které mohou zahlušit veškerou další zeleň. Patří mezi ně například zlatobýl kanadský (Solidago canadensis), netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) či náprstník (Digitalis), jak jsme na Chalupářích-Zahrádkářích psali dříve. Pro mnohé je ale největším nepřítelem jiná invazivní rostlina, jak řekla dlouholetá zahradnice paní Iveta T. ze Záhoří: „Bolševník je ze všech plevelů nejhorší a rychle se šíří. Navíc se jej zbavuje jen velmi obtížně a trvá, než jej ze zahrady vypudíte.“