Pozor na tyto nápadné rostlinné krasavce. Když si je pořídíte na zahradu, brzy vám ji zcela zaplevelí

                   

Při pořizování okrasných rostlin bychom měli být obzvláště opatrní. Některé z nich totiž sice vypadají krásně, ovšem vůči svému okolí jsou mnohem agresivnější, než si nejspíš myslíme. A snadno se tak mohou z jednoho záhonu rozšířit do celé zahrady. Patří sem mnohé trvalky, ale i dřeviny. Většinou jde o rostliny exotické a zavlečené, a to mnohdy s dobrým úmyslem. Dnes nám však spíše škodí.

Nádherně kvetoucí zlatobýl jako hrozba

Jednou z opravdu efektních rostlin, které však během několika sezón dokážou doslova pohltit své okolí, je zlatobýl kanadský (Solidago canadensis). Na první pohled zaujme vodopádem zlatých květů, které se objevují během pozdního léta. Ovšem pokud ho nebudete redukovat, rychle se rozšíří. Miluje slunná místa a neudržované kouty u plotu. Na první pohled je velmi nápadný, ovšem to nemusí platit pro všechny invazivní rostliny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jeho pravým opakem je netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), které se říká také netýkavka Royleova. Roste ve stínu a na první pohled připomíná naši starou známou lesní netýkavku, ovšem s fialovými květy (tuzemské netýkavky mají květy žluté). Daří se jí ovšem nejenom na zahradách, ale i v lesních porostech, odkud rychle vytlačuje původní rostlinné druhy. Může se tak stát velkým nebezpečím pro okolí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na jedovaté náprstníky

Jedovatý, a navíc rychle se šířící – to jsou hned dva důvody, proč si dát pozor na náprstník (Digitalis). Vypadá opravdu velkolepě. Jeho nejčastěji růžové (ale i fialové, bílé nebo třeba žluté) květy dokážou zářit na téměř dvoumetrových stvolech. Při pozření však může rychle způsobit zástavu srdce, musíte od něj tedy držet dál děti i domácí zvířata. Navíc se do svého okolí šíří jako požár, na zahradu si ho tedy raději nesázejte.

iZdroj fotografie: Maxpixel

Invazivní dřeviny na zahradách

Hledáte atraktivně vyhlížející strom? Pak se vám určitě zalíbí škumpa orobincová (Rhus typhina). Velmi dlouho ji totiž zdobí dekorativní červené šištice květenství a na podzim se zbarvuje červenooranžově. Je nádherná, ovšem také velmi nebezpečná. Rychle se šíří za pomoci kořenových výběžků. A pokud se na vaší zahradě usadí, jen tak ji odtud nedostanete. Navíc obsahuje i toxický latex, který může způsobovat alergické reakce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Do stejného soudku patří i křídlatka (Reynoutria). I z malého kousku větvičky dokáže velmi rychle vyrůst v opravdu obrovský keř. Ráda se tak šíří třeba podél vodních toků. V našich podmínkách bývá nejčastěji k vidění asijská křídlatka japonská (Reynoutria japonica) nebo její sestřenice křídlatka sachalinská (Reynoutria sachalinensis). Novinkou je pak křídlatka česká (Reynoutria × bohemica Chrtek & Chrtková), nebezpečné jsou ale všechny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další nebezpeční návštěvníci zahrad

Ale ve hře není jen zlatobýl, škumpa, netýkavka žláznatá či náprstník nebo křídlatka. Seznam invazivních rostlin je mnohem delší. Pozor si tedy dejte i na bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), který vás může nepříjemně popálit, lupinu mnoholistou alias vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus), šířící se i do lesních porostů, a jim podobné. Ochráníte tak nejenom svou zahradu, ale i přírodu okolo vás.

Některé rostliny na zahradě nám však mohou být naopak prospěšné, a ani o tom nevíme. Seznamte se s jedlými plevely, které si klidně můžete přidat do salátu nebo do omelety.
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články