Indukční deska opět září novotou, stačí použít pěnu na holení

Použití nevhodných čisticích prostředků by mohlo poškodit povrch desky či ovlivnit její funkčnost. U pěny na holení to však nehrozí.

i Zdroj fotografie: Rameshng / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Indukční varná deska, zázrak moderní kuchyňské techniky, nám dokáže život značně usnadnit. Její elegantní povrch však vyžaduje důslednou péči a pozornost, aby si zachoval svůj dokonalý lesk. Je například nezbytné se zdržet při jejím používání ostrých nástrojů nebo drsných čisticích prostředků, které by ji mohly potenciálně poškodit. U pěny na holení nebo octa se však ničeho podobného rozhodně obávat nemusíte, jak informuje web AAzdraví.

Jak se starat o indukční desku

Každodenní údržba tohoto spotřebiče zahrnuje pravidelné odstraňování mastnoty, zbytků jídla a nahromaděných nečistot. Snažte proto ihned po každém vaření použít měkký hadřík, ideálně navlhčený teplou vodou. Na trhu jsou sice k dispozici specializované chemické prostředky, ty však bývají drahé a rychle se znehodnocují – k těm běžným kuchyňským se však neuchylujte, mohly by totiž povrch varné desky poškrábat nebo poškodit.

Pěna na holení: nepravděpodobný hrdina

Pěna na holení má překvapivě všestranné funkce i mimo své primární použití. Půjčte si tuto každodenní komoditu z koupelny a použijte ji na indukční desku – uvidíte, že nebudete zklamaní. „I malé množství jemně rozetřené hadříkem dokáže odstranit nejrůznější skvrny a šmouhy.,“ radí naše čtenářka Ilona T. z Petřvaldu. „Rozetřete pěnu po povrchu varné desky a nechte její složky působit přibližně 30 minut. Pak ji umyjte jako obvykle,“ dodává ještě.

Chytré hospodyňky moc dobře znají sílu vazelíny: Ze sporáku dokáže odstranit i ty nejodolnější usazeniny, dají se s ní však čistit i další věci

Zázrak jménem vlhčené ubrousky

Tyto cenově dostupní a snadno sehnatelní pomocníci slouží podle informací z webu iReceptář k více účelům. Jejich hladká textura je předurčuje k čištění indukčních varných desek, kde bez problémů odstraňují skvrny a nečistoty z hladkého povrchu. Zvládají toho ovšem mnohem víc – od otírání televizních obrazovek přes sklo konferenčního stolu až po řešení skvrn na pohovkách, křeslech nebo kobercích. Sama na ně nedám dopustit. A pomoci může i ocet.

Při údržbě indukční desky je lepší používat speciální čisticí prostředky, ale hodí se i docela obyčejná pěna na holení. iZdroj fotografie: Freepik
Při údržbě indukční desky je lepší používat speciální čisticí prostředky, ale hodí se i docela obyčejná pěna na holení
  • Vypněte indukční desku a nechte ji úplně vychladnout, aby nedošlo k popálení.
  • Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1 a roztok nalijte do rozprašovače.
  • Rozprašovačem aplikujte roztok octa a vody na povrch indukční desky.
  • Nechte ho působit několik minut, aby se usazeniny rozpustily.
  • Poté otřete desku měkkou houbičkou nebo hadříkem navlhčeným vodou a octem. Dbejte na to, aby příliš mnoho tekutiny neproniklo do ovládacích prvků.
  • Pokud jsou na desce stále zbytky nečistot, opakujte postup nebo použijte speciální čistič určený pro indukční desky.
  • Nakonec otřete povrch suchým hadříkem, aby na něm nezůstaly žádné zbytky vlhkosti.

Mezi další osvědčené tipy redakce Chalupářů-Zahrádkářů pro čištění sporáku patří i chytrá aplikace jedlé sody nebo obyčejného octa.

Jak svou indukční desku čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články