Levně, ale za to účinně: Jak na čištění sporáku jedlou sodou

Vyčistit plynový sporák nemusí být tak obtížné, jak si mnoho lidí myslí. Stačí si vzít k ruce šikovné postupy a prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyčištění ovládání plynového sporáku může být důležité pro zachování jeho funkčnosti a bezpečnosti. A totéž platí i pro jeho varnou desku. Usazené nečistoty mohou vydávat nepříjemný zápach a snižovat účinnost vaření v hrncích nebo pánvích. A jak s těmito problémy zatočit?

Jak vyčistit plynový sporák

Vypněte plynový sporák a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Pomocí jemného hadříku nebo kartáčku na zuby odstraňte nečistoty a prach z povrchu ovládacích tlačítek a koleček. Můžete také použít mýdlo a vodu. Pokud jsou knoflíky znečištěny tukem nebo olejem, budete muset zvolit jiný postup. Většina knoflíků by měla být snadno sejmutelná. Jednoduše za ně zatáhněte a sejměte je. Připravte si misku s teplou vodou a přidejte do ní trochu tekutého mýdla.

Namočte knoflíky do této směsi a nechte je odmáčet asi 15 minut. Po namočení vezměte jemný kartáček na zuby a jemně kartáčujte knoflíky ze všech stran. Pokud jsou knoflíky velmi špinavé, můžete ještě přidat trochu mýdla a nechat je působit déle. Po dokončení kartáčování opláchněte knoflíky čistou vodou a nechte je dobře uschnout přirozeně nebo je utřete čistým hadříkem. Po úplném vyschnutí knoflíků je opět vložte zpět na plynový sporák. Nakonec sporák zapněte a ověřte, že všechny ovládací prvky správně fungují.

Domácí metody čištění knoflíků sporáku

Pokud ovšem knoflíky sejmout nejdou, budete muset vsadit na některé z osvědčených domácích pomocníků. Skvělý je například ocet. Vezměte si malou misku a smíchejte v ní stejné množství octa a teplé vody. Namočte do této směsi ubrousek nebo hadřík a potřete jím knoflíky. Poté je otřete suchým hadříkem. Ocet můžete ještě vylepšit použitím kuchyňské soli. Jak na to? Smíchejte hrst soli s trochou vody, aby se vytvořila kašovitá směs. Naneste směs na knoflíky a nechte působit asi 5 minut.

Vyčištění plynového sporáku nemusí být složité iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté směs setřete houbičkou. A pokud máte čerstvý citron, můžete k očištění knoflíků použít i jeho šťávu. Nechte ji působit asi 5 minut, poté knoflíky otřete hadříkem nebo kartáčkem a dočistěte suchým hadříkem. Vždy myslete na to, že při čištění plynového sporáku byste nikdy neměli používat ostré předměty, jako jsou nože nebo škrabky, které mohou poškodit jeho povrch. Měli byste také být opatrní, abyste během cídění nepřišli do kontaktu s jeho elektrickými součástmi (pro jistotu je při velkém čištění vždy lepší vypojit sporák i ze zásuvky).

Jak vyčistit plynový sporák jedlou sodou

Vhodné je vyčistit i samotné tělo sporáku, a k tomu skvěle poslouží jedlá soda. Odstraňte mřížky a hořáky a umyjte je v horké vodě s mýdlem. Opláchněte je a osušte. Poté smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody s trochou vody, aby vznikla pasta. Naneste pastu na povrch plynového sporáku a nechte ji působit asi 15 minut.

Poté pastu opláchněte čistou vodou a její zbytky otřete vlhkou houbou nebo hadříkem. Pokud jsou některé části sporáku stále znečištěné, naneste na ně více pasty a nechte ji působit dalších 15 minut. Poté vše očistěte, mřížky a hořáky vraťte na místo a zkontrolujte jejich funkčnost.

Jak plynový sporák domácími způsoby čistíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články