Hnojení okurek cibulovými slupkami má speciální výhody: Prodlouží jejich plodnost a výnos znásobí až 3krát

Namísto drahých novodobých biostimulátorů růstu a chemických hnojivých přípravků je pro okurky možné použít cibulovou infuzi.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Oblíbená okurka setá (Cucumis sativus) je rostlinou z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae)‎. Ke konci léta už často její plodnost klesá, ale nemusí tomu tak nutně být vždy. Stačí použít ochranu prověřenou časem, jíž je právě cibulový nálev. Ten se používá pro rostliny nejenom jako hnojivo, ale také jako zálivka, a dokonce i jako účinný lék proti škůdcům a chorobám. A jak ho aplikovat v případě okurek?

Kdy aplikovat hnojivo z cibule

Cibulové slupky se hodí jako prevence i jako řešení akutních problémů. Zalévání okurek infuzí z cibulových slupek je pak obzvláště důležité ve chvíli, kdy jejich listy zežloutly nebo pokud již v půdě není dostatek živin. A jak si tento recept připravit? Hrst cibulových slupek (jako zdroj vám budou stačit asi 2 až 3 cibulky) vložte do sklenice o objemu 500 ml, zalijte horkou vodou a nechte přes noc vylouhovat. Jde o množství vhodné pro jednu sazenici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Toto množství slupek lze nalézt snad v každé kuchyni po přípravě běžného oběda nebo teplé večeře. Jde tedy rozhodně o velmi cenově dostupný výživný prostředek vhodný pro každého zahradníka. Zalévání se vždy provádí ke kořenům, nikdy ne na list. A jak často ho opakovat? Jednou týdně stačí. Rozhodně dávky nenavyšuje, a to ani v počátku. Přítomnost některých látek v cibuli by mohla způsobit, že okurky zhořknou.

Růstový stimulant z cibule

Pro použití cibule ke hnojení okurek existuje ještě jeden recept: Funguje jako růstový stimulant a hodí se tedy vždy, když máte dojem, že se vaše rostliny zastavily v růstu a nedaří se jim tak, jak byste chtěli. A jak postupovat tentokrát? Tři hrsti cibulových slupek zalijte 1 litrem vroucí vody a přidejte také jednu lžičku popela. Nyní je nutné nechat vše louhovat, což by mělo trvat asi 3 dny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledkem bude výživný koncentrát příjemné jantarově hnědé barvy. Ten však nepoužívejte jen tak – naopak. Nálev se vždy musí zředit vodou v poměru 1:3 a teprve poté je vhodný jako zálivka pro okurky. Na jednu rostlinu postačí množství asi 500 ml, a to jednou týdně (nejvýše však třikrát za sebou).

Postřik z cibule proti škůdcům

Hnojivo z cibule je však možné aplikovat i na list – tehdy jako bonus zlikviduje i nejrůznější škůdce. Je však třeba použít správnou koncentraci, jinak by mohlo dojít k popálení citlivých listů okurek. A jak tedy připravit tento recept? 250 gramů cibulových slupek zalijte studenou vodou (10 litrů) a nechte louhovat 4 dny. Poté roztok přefiltrujte přes tenkou tkaninu nebo sítko a přelijte do rozprašovače. Aplikujte na listy okurek až do skanutí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Připravit si však můžete i extra rychlý prostředek – slupky nejdříve dobře rozemelete například v mlýnku na maso a poté vše zalijte horkou vodou (1 l) a louhujte po dobu 8 hodin pod pokličkou. Poté infuzi přefiltrujte a přelijte do postřikovače. Pro lepší přilnavost je do postřiku možné přidat i nahrubo nastrouhané mýdlo nebo tekuté mýdlo. Myslete však na to, že infuze z cibule je účinná pouze v čerstvé formě. Pro delší skladování se nehodí.

Jaká další hnojiva pro okurky připravujete?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články