Trpíte těmito závažnými nemocemi? Pokud máte doma jablečný ocet, zbavíte se jich rychle a natrvalo

                   

Jablečný ocet má skvělé účinky na náš metabolismus. Především posiluje imunitní systém, ale také velmi účinně zmírňuje příznaky nachlazení a dokáže si poradit i s popáleninami. Pro kosmetické použití pak zkrášluje pokožku a vlasy. Je však důležité ho správné dávkovat, jinak nám může mnohem spíše ublížit než skutečně pomoci.

Jablečný ocet na zažívací potíže

Trpíte bolestmi žaludku, nadýmáním apod.? Pak každý den vypijte jednu sklenici vody, do níž jste nalili jednu lžičku jablečného octa. Pokud si dopřáváte těžké jídlo (například smažené nebo z hub) pak vypijte tento octový roztok těsně před jeho konzumací. A jak vám vlastně může pomoci? Jablečný ocet vás skvěle chrání před nadýmáním, ale také skvěle rozpouští škodlivé toxiny a odpadní látky ve střevech, dezinfikuje a pomůže i proti zácpě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dezinfekční působení jablečného octa

Vzhledem k dezinfekčnímu a regeneračnímu účinku je však možné tento druh octa aplikovat i zevně. Doporučujeme ho použít třeba jako obklad ve chvíli, kdy utrpíte nějaké popáleniny. Do 2 litrů vlažné vody (opravdu nesmí být studená, to by kůži poničilo ještě více) nalijte malý šálek jablečného octa. Dobře zamíchejte a následně do roztoku ponořte bavlněnou látku. Hotový obklad přiložte na postižené místo a nechte působit 10 minut.

Pokud to bude potřeba, pak postup ještě zopakujte. Jablečný ocet sníží otoky a zabrání tvorbě nepříjemných a bolestivých puchýřů. Ještě lépe však působí v kombinaci s aloe. Použijte:

  • 150 ml gelu z aloe vera,
  • 1 lžičku jablečného octa
  • a 5 kapek mátového oleje

Vše smíchejte a přelijte do rozprašovače. Následně aplikujte přímo na postižené místo. Uvidíte, že se vám ihned uleví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aloe si s octem rozumí

Pokud máte tuto rostlinku doma, pak nezáleží na tom, zda jde je to aloe pravá (Aloe vera), aloe stromovitá (Aloe arborescens) nebo jiné druhy, všechny totiž nabízí podobné léčivé účinky. Je to proto, že každý druh aloe obsahuje více než 200 různých účinných látek. Počítají se sem především vitamíny A, C, E a nedostatková kyselina listová. Ovšem nesmíme zapomenout ani na vitamíny B1, B2, B3, B6 a četné mikro a makroživiny.

Aloe tak do našeho těla dokáže dodat spoustu látek, které nám jinak chybí. A to včetně chrómu, selenu, zinku, mědi, draslíku, manganu, sodíku, železa, vápníku a samozřejmě také hořčíku. A nesmíme zapomínat ani na cenné rostlinné steroly, které mají kupříkladu velmi pozitivní vliv na naši pleť. Nezapomeňte však, že se čerstvá dužina z aloe rychle kazí, proto hotový prostředek vždy uchovávejte nejlépe v lednici.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jablečný ocet a hypertenze

Jestliže trpíte tímto nepříjemným zdravotním problémem, pak užívejte denně 2 čajové lžičky jablečného octa. Ovšem pozor – vždy rozpuštěného ve sklenici vody, jinak riskujete nepříjemné poleptání trávicího traktu. Hotovou směs také můžete osladit medem. Pokud chcete účinky jablečného octa podpořit, pak snězte před každým jídlem lžičku medu, i ten totiž proti vysokému tlaku v tom správném množství skvěle pomáhá.

I když je totiž známo, že med obsahuje asi 80 % cukrů, rozhodně to nejsou jeho jediné účinné složky. Nechybí v něm totiž ani organické kyseliny, aminokyseliny a vitamíny. Na naši pokožku a sliznice má pak především zvlhčující, hojivé a antioxidační účinky. Ovšem najdeme v něm také nikotinamid a kyselinu listovou, což otevírá dveře jeho léčebnému působení. A nabídne také antibakteriální a antiseptické účinky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ocet pro zdraví zubů a dásní

Trápí vás paradentóza, potíže s dásněmi nebo nepříjemně páchnoucí dech? Pak se vám vyplatí vyplachovat si ústa místo alkoholové vody jablečným octem zředěným vodou. Ten je totiž skvěle vydezinfikuje a zároveň přírodně zabraňuje tvorbě zubního kamene. Při delším používání také dokáže zuby jemně vybělit. Ovšem připravit si můžete i svou vlastní ústní vodu z jablečného octa. Její příprava není těžká.

Potřebujete malou skleničku, kterou naplníte květy šalvěje lékařské (Salvia officinalis). Ty zalijte 1% jablečným octem. Ten lze běžně koupit v obchodech, ale pokud máme doma jen obvyklejší 5% koncentraci, pak ocet zřeďte v poměru 2 dl na 1 l vody. Šalvěj nechte odstát na tmavém a chladném místě. Po 3-4 dnech vzniklou tekutinu přefiltrujte a uložte na chladné místo. Ústní voda z jablečného octa a šalvěje posiluje dásně a také předchází jejich zánětu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro lepší účinek přidejte skořici

Chcete působení této ústní vody ještě vylepšit? Pak vsaďte na oblíbené koření, jakým je skořice. Nejlepší je v tomto ohledu cejlonská skořice (Cinnamomum verum), která však bývá dražší. Velmi dobře však působí i čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Bohužel má o něco méně příjemnou chuť, takže je dost možné, že ji budete muset při příští přípravě ústní vody nahradit její pravou sestřenicí nebo se jí jednoduše vzdát úplně.

Používáte jablečný ocet v domácí lékárně nebo ho přidáváte jen do pokrmů?

Prověřený postup pro výrobu fermentovaného jablečného octa nejen pro vaření a hubnutí
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články