Jabloň bude plodit mnohem více, stačí do ní zatlouct rezavý hřebík

Stará zahrádkářská moudrost nám může v péči o naše pozemky a rostliny pomoci i dnes. Třeba jabloním prospívají hřebíky.

Abyste si mohli příští rok užívat úrodu jablek a hrušek bez jakýchkoli patogenů, musíte se o ně právě teď správně postarat i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Někdy dospělé jabloně přestanou plodit, což je pro každého zahrádkáře frustrující problém, jak informuje web TakToJeNášSvět. Řešením však může být starý zahradnický trik s rezavými hřebíky.

Věda o rezavých hřebících

Zatloukání rezavých hřebíků do jabloní může vyvolat stresové reakce, které podporují tvorbu ovoce. Předpokládá se, že železo uvolněné z rezavého hřebíku napomáhá produkci chlorofylu, který je podle webu RealEnglishFruit nezbytný pro fotosyntézu a celkové zdraví stromů. Jak tuto metodu při péči o jabloňový sad použít? Je to snadné.

Hřebík vydezinfikujte, abyste zabránili zanesení patogenů do systému stromu. Poté ho zatlučte do kmene pod úhlem 45 stupňů. První hřebík umístěte ve výšce asi 70 cm od země a další hřebíky pak ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Ideálním obdobím pro tuto metodu je časné jaro nebo pozdní podzim, což je v souladu s přirozeným růstovým cyklem stromu. Na to mě upozorňovala už moje babička.

Důležitá je i výživa

Vyvarujte se nadměrného hnojení dusíkem, protože může podpořit růst listů na úkor produkce plodů. Místo toho se zaměřte na vyvážené hnojení, které podporuje zdravé kvetení a tvorbu plodů. „Důležitá je i správná zálivka. Ta je zásadní, zejména pro mladé stromky. Doporučené množství se pohybuje od 20-30 litrů pro stromky do 2 let až po přibližně 100 litrů pro stromky starší 5 let, a to zejména v období delšího sucha,“ radí zahradník Karel N. z Opočna.

Zelený rozprašovač

Jabloním se bude dařit jedna báseň, chce to použít chlorid měďnatý

Boj proti houbovým hrozbám pomocí biopreparátů

Jedním z problémů, se kterými se pěstitelé jablek často potýkají, je rozvoj hniloby plodů přímo na větvích. Častým viníkem tohoto problému je houbová infekce monilióza. Zabránit jejímu šíření nebo zpomalit její postup je pro zachování úrody zásadní. Můžete použít běžné fungicidy, ale ještě lépe uděláte, pokud vsadíte na biopreparáty.

Ne vždy je třeba při péči o plodící jabloň sahat k drahé chemii nebo komplikovaným postupům. Stačí sáhnout pro moudrost našich babiček. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy je třeba při péči o plodící jabloň sahat k drahé chemii nebo komplikovaným postupům. Stačí sáhnout pro moudrost našich babiček

Je však důležité vzít v úvahu vnější faktory, jako je teplota. Vyhněte se jejich aplikaci během extrémně horkých podmínek, protože při teplotách přesahujících 40 °C může dojít ke snížení účinnosti. Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují správný střih.

Jaké postupy se vám při péči o jabloň osvědčily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články