Jabloním se bude dařit jedna báseň, chce to použít chlorid měďnatý

Už na jaře je vhodné aplikovat postřik na jabloně. Jednoznačně nejlepší je chlorid měďnatý, který jim poskytne náležitou ochranu.

Zelený rozprašovač i Zdroj fotografie: Arjan Jongkees / Creative Commons / CC BY-NC-SA
                   

Asi nejčastěji pěstovaným ovocem zůstávají jablka. Trh nabízí nespočet odrůd a můžete tak vybírat z opravdu velmi bohaté nabídky stromů, přičemž se každý vyznačuje jiným pozitivem. Je dobré vybírat jej podle toho, zda máte rádi jablka sladší či kyselejší, ale také s ohledem na možnost a vhodnost odrůdy pro její skladování. Já nedám dopustit na Topaz, který má za mě optimální chuť a hodí se pro přímou konzumaci i konzervaci. Ne nadarmo patří mezi nejvyhledávanější kultivary i dle webu iZahrádkář. Jak se o jabloně ale starat?

Nepodceňte postřik zjara

Jabloně jsou, stejně jako i jiné ovocné stromy, náchylné na mnoho chorob. Těm je ale možné včasným zásahem udělat přítrž. Nejčastějším nešvarem je strupovitost. Chalupáři-Zahrádkáři už dříve doporučovali postřik zkraje jara, kdy se denní teploty pohybují v rozmezí 4–6 °C a noci jsou ještě chladné a mrazivé. Načasování je tedy naprosto stěžejní. „Doporučuji důkladně sledovat předpověď počasí. Ideální je chvíle, kdy se stromy začínají probouzet, konkrétně jejich míza,“ říká dlouholetý zahrádkář pan Zdeněk B. z Valtic.

Jak omladit staré jabloně díky prastarým technikám. Stromy budou plodit tolik ovoce, že ho nebudete stíhat rozdávat

A jaký postřik zvolit? Výtečný je 3% roztok chloridu měďnatého, který stromy ochrání před většinou chorob a škůdců. Druhé ošetření se doporučuje během kvetení a poslední várka by měla následovat 2–3 týdny po odkvětu. Pravidelně stromy kontrolujte, zda strupovitostí netrpí. Pokud ji objevíte, doporučuje web Manitera odřezat postižené větve a listí bez odkladu spálit, aby se zabránilo jejímu šíření.

Strupovitost jabloně iZdroj fotografie: Pexels
Nejčastěji se na jabloních objevuje strupovitost

Výnosnost si určujete sami

Chalupáři-Zahrádkáři rovněž radí vyhradit si čas na prořezání větví. I tento úkon je vhodné provádět na jaře, konkrétně v březnu. Spočívá především v omlazení stromu a zbavení se starých větví, na kterých již žádné plody nejsou a nebudou. Hustá koruna rovněž brání pronikání světla a snižuje se tak produkované množství ovoce a naopak je strom takto náchylnější k chorobám a škůdcům, jelikož je cirkulace vzduchu nedostatečná.

Jaká další ochranná opatření poskytujete jabloním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články