První postřik zahrady na jaře: Síran měďnatý pomůže k jejímu rychlému růstu

Aby vás letos nezaskočili žádní nepříjemní škůdci ani choroby, postříkejte svou zahradu síranem. Opravdu se to vyplatí.

postřik stromů močovinou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile zima povolí a zahrada se začne probouzet ze zimního spánku, nastává pro zahradníky klíčový okamžik. Jde totiž o ideální čas pro první postřik sezóny – preventivní opatření, které udává tón zdraví a vitalitě zahrady po celou sezónu.

První postřik: Včasný zásah

Úvodní postřik zahrady, který se provádí v době, kdy stromy zůstávají v zimním spánku, ale míza se začíná probouzet, jak uvádí magazín TakToJeNášSvět. Křehké období mezi koncem února a začátkem března, kdy se dny začínají oteplovat na 4-6 °C a noci ještě mnohdy slibují mráz, je klíčové. V tomto období není podle mých zkušenosti ještě třeba reagovat na viditelné problémy, ale spíše preventivně řešit různé hrozby.

Výběr správného arzenálu

Pro tento první rozhodující je třeba zvolit některý z účinných přípravků, které jsou schopny eliminovat škůdce a choroby, jež přečkaly zimu. Jde především o ty na bázi mědi – jako je například síran měďnatý

Brzy na jaře přidejte do vody na zalévání záhonů síran manganatý. Dokáže znásobit úrodu ovoce i zeleniny

Síran měďnatý: Základní kámen

Síran měďnatý působí podle webu DesateroTváříOsobnosti jako velmi účinný štít proti řadě houbových chorob a škůdců. Aplikací 3% roztoku v tomto časném jarním období položíte základ, který zabrání výskytu mnoha obávaných chorob jako je například antraknóza, bakteriální plíseň a obávaná kadeřavost listů broskvoní.

Síran železnatý: se také hodí

Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit ani na síran železitý, který na zahradě hraje hned dvojí roli. Bojuje proti mechům a řasám a zároveň stromy vyživuje. Pro první postřik se doporučuje 5% roztok, který zajistí, že vaše ovocné stromy nejen krásně naraší, ale budou i prospívat.

Čím ještě teď pohnojit třešně iZdroj fotografie: Depositphotos
Stále ještě není pozdě na to, abyste si pojistili svou letošní úrodu ovoce. Stačí, když právě teď zahradu ošetříte tím správným postřikem

Jak na aplikaci

Úspěch tohoto postřiku závisí na načasování a technice. Roztok by se měl stříkat brzy ráno za správných teplotních podmínek. Klíčové je pokrytí – pozornost je třeba věnovat každé části stromu, od koruny přes kmen až po okolní půdu. U časně kvetoucích rostlin, jako je rybíz a zimolez, buďte opatrní; pokud pupeny už nabobtnaly, může být na síran měďnatý pozdě a riskovali byste poškození keře. V takové případě vsaďte spíše na síran železnatý.

Jak se o své ovocné stromy staráte na jaře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články