Jak od sebe poznat mola šatního a domácího, odkud se berou a co na ně platí? Zaručené babské taktiky je nenávratně vyhubí

                   

Moli patří k nejobávanějším škůdcům v domácnostech. A to tím spíše, že se mohou vyskytovat ve dvou druzích, takže hned napoprvé nemusíte mít tušení, s jakým nepřítelem se potýkáte a co na něj platí. Doma vám může poletovat mol šatní (Tineola bisselliella) a zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), nesprávně obvykle nazývaný mol potravinový. A jak je do sebe poznat?

Jak se liší šatní a potravinový mol

Pro lepší orientaci budeme dále v textu používat označení mol potravinový. Ten je rozhodně obávanější, protože si ho běžně můžete přinést z obchodu například v mouce. Je spíše hnědý a o trochu větší než mol šatní. Ten je naopak co do barvy spíše slámově žlutý, tmavší jedinci se vyskytují jen zřídkakdy. U obou druhů neškodí dospělci, ale larvy. U šatních molů se živí keratinovými vlákny, u potravinových pak nejrůznějšími pochutinami.

Jak se zbavit molů ve spíži

S těmito škůdci vám pomohou nejrůznější aromatické bylinky. Vybrat si můžete z mnoha různých druhů. Jde například o:

  • bobkový list,
  • levanduli,
  • cedr,
  • tabák,
  • jablečný ocet
  • a mátu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jen pouhé odpuzení však nestačí, musíte jim také zabránit v opětovném návratu. Proto pečlivě vydrhněte celou spíž octem a zkontrolujte všechny potraviny. Ty napadené okamžitě vyhoďte a jejich nástupce uchovávejte v neprostupných obalech. Nejlépe v těch vakuovacích nebo v krabičkách s opravdu odolnými víčky. Pokud používáte zavařovací sklenice, položte na ně například kapesník a teprve poté je uzavřete. Ten utěsní i nejmenší škvíry mezi víčkem a sklem a neumožní molům proniknout dovnitř.

Jak na moly v šatní skříni

Postup pro odpuzení těchto škůdců je velmi podobný. Jako bonus si však pamatujte, že se jim nelíbí dobře větrané čisté prostory. Protože jejich vývojový cyklus trvá několik měsíců až rok, měli byste každého půl roku prohlédnout všechny dlouhodobě uskladněné oděvy a přesvědčit se, že je nenavštívili nezvaní návštěvníci. Z výše uvedených prostředků se nejvíce osvědčuje levandule a tabák.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Sázkou na jistotu bude také sušená kůra z citrusů a obyčejný hřebíček. Vše uložte do sáčků a pověste je mezi oblečení nebo s jejich pomocí jednotlivé kousky uloženého textilu jednoduše proložte. Uvidíte, že se moli brzy vystěhují. A pokud je přece jen v oblečení objevíte, pak nenechávejte nic náhodě a všechen textil vložte na 24 hodin do mrazáku. To zlikviduje i nejmenší vajíčka a larvy, jež byste prostým okem nemuseli vidět.

Jak detekovat moly v domácnosti

S těmito záškodníky je mnohem lepší se vypořádávat ve chvíli, kdy se na útok na vaši domácnost teprve chystají. Neměli byste tedy nic ponechat náhodě a pořídit si feromonové lapače, které nachytají samečky těchto škůdců. Zatímco v domácnosti si jednoho zatoulaného mola leckdy vůbec nevšimnete, na lepicím pásku vašemu zraku neunikne. Můžete tak proti nim zasáhnout včas.

Vždy si však pořiďte lapač jak na mola šatního, tak i kuchyňského. Mají totiž odlišné feromony a navzájem se nepřitahují. Každé tři měsíce zkontroluje, zda pásek ještě lepí, a pokud ne, vyměňte ho za nový. V blízkosti topení nebo například u okna mohou tyto pasti vysychat rychleji, tady je proto kontrolujte každé tři týdny. Budete tak mít jistotu, že vám žádný nezvaný návštěvník vaší spíže nebo šatníku zaručeně neunikne.

Jak bojujete s moly ve své domácnosti vy?

Levandule vám skvěle provoní skříň a také spolehlivě zažene moly. Tak si ji jednoduše vypěstujte
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články