Efektivní způsoby, jak v zimě ušetřit za benzín. Už jediná zásadní změna může ušetřit stovky korun měsíčně

Patříte-li mezi pyšné majitele vozu, asi jsou pro vás nynější ceny pohonných hmot noční můrou. Dodržujte ale pár jednoduchých kroků a ušetřete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V České republice vlastní každý druhý občan automobil a jeho užívání je bráno jako samozřejmost. Ať už jezdíte autem denně, či pouze příležitostně, jistě vám neuniklo, že ceny pohonných hmot za několik málo měsíců raketově stouply. Spolu s rostoucí inflací, zdražováním potravin, energií, oblečení, drogerie a snad všeho, na co si vzpomenete, se každá domácnost snaží šetřit, a to třeba i na palivu. Podívejte se na naše tipy, díky kterým ušetříte a nebudete tak muset jezdit hromadnou dopravou, nebo se smutně dívat na vaše auto stojící v garáži.

Klimatizace a natlakování pneumatik

Je několik faktorů, které ovlivňují celkovou spotřebu vašeho automobilu a již při výběru nového vozu spousta lidí bere v potaz, jaká asi bude průměrná měsíční spotřeba paliva. Jsou věci, které ovlivnit nejdou a jsou dané už výrobou vozu, nicméně správným zacházením můžete snížit náklady na pohonné hmoty.

Nepodceňujte pravidelný servis vozu

Váš automobil potřebuje péči. Pravidelnou výměnou filtrů a oleje předejdete potížím, které by mohly nastat neočekávaně v nepravou chvíli.

Využijte možnosti tempomatu

Tempomat je ideální na dálnice, nebo rovné dlouhé úseky, kde jedete stabilní rychlostí. Prudkým brzděním či naopak přidáváním plynu dochází k navýšení spotřeby paliva.

Léto bez klimatizace iZdroj fotografie: Pxhere

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Správně natlakované pneumatiky jsou půlka úspěchu. Ovlivňují nejen spotřebu, ale i celkové jízdní vlastnosti auta a bezpečnost, takže není radno tento faktor podceňovat.

Raději si otevřete okénko

Neumíte si představit jezdit v létě bez klimatizace? Je to sice příjemné, ale myslete na to, že se zapnutou klimatizací zvyšujete vaši spotřebu asi o 15%. Myslete i na své zdraví, ve velmi horkých letních dnech je rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou uvnitř klimatizovaného vozu několik stupňů a můžete si tak i v létě založit na angínu.

Jízda za kamionem se může vyplatit

Pokud patříte mezi řidiče, co neradi jezdí v závěsu kamionu, možná v tom začnete nacházet i určitou výhodu. Jízdou za kamionem totiž snížíte odpor vzduchu a tím i spotřebu paliva. Vždy ale pozor na dodržení bezpečné vzdálenosti.

Jak šetřit palivo v zimě iZdroj fotografie: Pixabay

Celková váha hraje roli

Přímá úměra je neúprosná. Čím větší je celková váha vozu, tím vyšší je spotřeba. Nevozte tedy v autě zbytečně věci, které zrovna nepotřebujete a ušetřete tak.

Zimní období bývá nejvíce nákladné

S nasazením zimních pneumatik často spotřeba vozu roste. Zimní pneumatiky mají oproti letním jiný tvar vzorku, jiný počet drážek a liší se prořezem. Podle legislativy byste měli mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března a to pokud na silnicích už je, nebo očekáváte, že by mohla být souvislá vrstva sněhu, ledu, či námraza.

Nejezděte se studeným motorem. Jeho správné zahřátí je stěžejní pro optimalizaci spotřeby auta, zkuste tedy pár minut před odjezdem vůz nastartovat a snížíte tak spotřebu při jízdě. Správným naplánováním trasy také můžete ušetřit, čím méně v zimě vypínáte a zapínáte automobil, tím lépe. Opatrně také na nebezpečí smyku, ke kterému může na sněhu velmi rychle dojít. Jízdu vždy přizpůsobte stavu vozovky a pozor na prudké brzdění, z kopce se snažte brzdit motorem.

Jak se snažíte optimalizovat spotřebu paliva vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články