Jak docílit toho, aby orchidej kvetla po celý rok: Občas postačí obyčejné mléko

Orchidej vám bude kvést celý rok. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a obohatit její zálivku mlékem. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a užijte si záplavu květů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato rostlina patří mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových květin díky svému originálnímu vzhledu a velkému množství květů nejrůznějších barev. Aby vám však tato marnivá kráska kvetla, musíte jí dopřát tu nejlepší péči. Jedině tak bude mít dostatek živin a energie pro tvorbu nádherných květů.

Jak pečovat o orchidej

Původně tato květina pochází z deštného pralesa a na vás je vytvořit pro ni takové životní podmínky, které se jejímu prostředí co nejvíce přiblíží. Důležité je zajistit jí dostatek světla, tepla, vody a živin. Zároveň ji nevyhovuje ostré světlo, které by její listy mohlo spálit. Ochránit ji musíte také před průvanem, proto je ideální ji umístit na parapet orientovaný na severní stranu nebo na stolek poblíž okna.

Na co si dát při pěstování orchideje pozor

Kamenem úrazu často bývá právě zalévání této rostliny. Přestože miluje velkou vlhkost podmáčené prostředí způsobuje hnilobu kořenů a vznik plísní. Z toho důvodu je potřeba, aby na dně květináče byly drenážní otvory pro odtok vody. Pravidelně je kontrolujte, zda nedošlo k jejich ucpání. Velmi významnou roli hraje i používání vhodných hnojících směsí, k čemuž se skvěle hodí i trocha obyčejného mléka.

Proč hnojit orchidej

Hnojivem dodáte rostlině nejen veškeré potřebné živiny, ale také stimulujete její růst a vývoj a podpoříte imunitní systém. Díky pravidelnému hnojení bude mnohem silnější, vitálnější, zdravější a odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám a plísním. Pomocí mléka zajistíte, že bude orchidej výtečně prospívat, a navíc nádherně kvést po celý rok.

hnojení orchideje iZdroj fotografie: Freepik

Jak si připravit hnojivo z mléka

Nemusíte nutně kupovat drahé přípravky plné nebezpečných chemikálií, které jsou nebezpečné nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Mnohem šetrnější a bezpečnější je využít suroviny z vaší domácnosti. Pro výrobu této hnojící směsi smíchejte jednu polévkovou lžíci mléka s půl litrem odstáté vody a důkladně promíchejte, aby se obě složky zcela spojily.

Jakmile máte hotovo, přelijte směs do mísy nebo lavoru a orchidej opatrně vyjměte z květináče. Na 15 minut ji vložte do připraveného nálevu a nechte tam. Během této doby si skrz kořeny načerpá veškeré potřebné látky. Poté ji vraťte na původní místo. Tímto způsobem předejdete jejímu přelévání. Každých 14 nebo alespoň 30 dní zálivku s mlékem zopakujte a uvidíte, že vaše orchidej nepřestane kvést.

Jak zalévat orchidej - rosení iZdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte otírat listy

Vhodné je také pravidelně otírat listy z obou stran vatovým tamponem namočeném v mléčném roztoku. Zpravidla je doporučováno toto provádět každých 7 – 14 dní. Pro přípravu roztoku stačí smíchat jednu polévkovou lžíci mléka se dvěma polévkovými lžícemi teplé vody. Listy tím skvěle vyživíte, a navíc zbavíte vrstvy prachu.

Po tomto orchideje pokvetou jako blázen

Čím hnojíte orchidej, aby kvetla, vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články