Zrání kompostu je možné značně zkrátit: I za krátkou dobu můžete mít výživnou zeminu vhodnou pro zahradu

Zrání kompostu je možné urychlit i bez použití různých komerčních urychlovačů. Poradíte si i s domácími prostředky a technikami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kompostování je efektivní a ekologický způsob likvidace organického odpadu, jako jsou kuchyňské zbytky a odpad ze zahrady. Kompostovací proces však může v závislosti na podmínkách trvat měsíce nebo dokonce roky. Pokud chcete urychlit dozrávání vašeho kompostu, existuje několik domácích prostředků, které se rozhodně vyplatí vyzkoušet.

Udržujte správný obsah vlhkosti

Jedním z nejdůležitějších faktorů při kompostování je vlhkost. Kompost by měl být vlhký, ale nikoli příliš mokrý, protože přebytečná vlhkost může zpomalit proces rozkladu rostlinných složek (kompost poté spíše hnije). Chcete-li urychlit zrání svého kompostu, dbejte na udržení správné vlhkosti tím, že jej budete pravidelně zalévat a podle potřeby jej přikryjete plachtou nebo plastovou fólií, aby se v něm vlhkost udržela i během horkých dní.

Provzdušňování kompostu a jak to udělat správně

Provzdušňování je dalším důležitým faktorem při kompostování. Pomáhá zvětšit povrch kompostu a umožňuje cirkulaci vzduchu, což pomáhá podporovat růst bakterií, které se o celý kompostovací proces starají. Chcete-li kompost provzdušnit, jednoduše jej každý týden otočte provzdušňovačem nebo vidlemi.

Přidejte do kompostu zdroje dusíku

Dusík je klíčovou živinou pro všechny prospěšné bakterie a je tedy zcela nezbytný pro proces kompostování jako takový. Do kompostu je proto vhodné přidat čas od času navíc trochu zelených listů, posekané trávy či čerstvého hnoje.

Jak domácími prostředky urychlit zrání kompostu iZdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina močová na urychlení kompostu

Pro urychlení procesu lze do kompostu přidat i močovinu. Dusík v močovině působí jako katalyzátor a podporuje růst mikroorganismů, které rozkládají organickou hmotu. Příliš mnoho močoviny však může mít nepříznivé účinky, proto je vždy nejlepší ji používat střídmě a kompost pravidelně sledovat, aby bylo jisté, že proces kompostování probíhá hladce.

Kompostování urychlí i škrob

K urychlení kompostování je možné použít i jakýkoli škrob (třeba ten bramborový, kukuřičný apod.). Škrob má schopnost rychle zvýšit teplotu v kompostu a podpořit tak růst mikroorganismů, které pomáhají při kompostování. Je však důležité dodržovat správný poměr škrobu a ostatních složek kompostu, aby byl proces účinný a aby nedošlo k narušení rovnováhy. Všeobecně proto platí že stačí povrch kompostu jemně posypat škrobem nanejvýš jednou za měsíc.

Spojení škrobu a močoviny

Obě tyto složky však lze použít i zároveň. Vezměte si k ruce 2 šálky škrobu a 2 šálky močoviny. Vše smíchejte a rozhoďte na kompost každé tři týdny. Poté vše důkladně prolijte vodou a počkejte si na výsledky. Dodržováním těchto tipů můžete mít během okamžiku bohatý a úrodný kompost a nebudete muset utrácet za drahé směsi zeminy z obchodů.

Jaké jsou vaše triky pro urychlení kompostování?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články