Jen blázen by vyhodil kartonový obal od vajíček. Od té doby, co je doma používáme, nám to značně usnadnilo život

Obaly od vajec není třeba ihned vyhazovat. Pokud víte, jak na to, můžete je ještě využít v mnoha různých situacích.

i Zdroj fotografie: Freepik / Achim / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud třídíte odpad z domácnosti, dost možná si nejste tak úplně jistí, kam dát kartonové obaly od vajec. Do papíru nepatří – i když už technologie zpracování papíru značně pokročily, vlákna recyklovaného kartonu jsou na další využití stále ještě příliš krátká, znovu ho tedy zpracovat nelze. A kartony od vajec tedy patří do komunálního odpadu. Pokud je však chcete využít ještě i jiným způsobem, inspirujte se šikovnými nápady z rodiny zero waste filozofie.

Kartony od vajec na zahradě

Obaly, v nichž se prodávají vejce, jsou měkké a snadno zpracovatelné. Velmi jednoduše je tedy lze tvarovat přesně tak, jak potřebujete. Pokud z nich uděláte rovnou plochu, skvěle vám poslouží místo mulče na zahradní cestičky. Nebude pod nimi růst žádný plevel a po cestičkách se také bude mnohem lépe chodit. A jakmile karton zetlí, jednoduše ho vyměníte za nový.

Květináče na sazeničky

Pokud rádi pěstujete sazenice květin nebo zeleniny, určitě jste již přišli na výhody rašelinových květináčků, které je možné do zeminy nebo většího květináče zasadit i s rostlinou. Ovšem za tyto květináčky utrácet nemusíte – kartony od vajec je totiž dokážou nahradit stejně spolehlivě. Stačí je pouze zaplnit vhodnou zeminou a semínka do ní vysít. Jakmile vzejdou, jednoduše je přesadíte i s kartonem.

Obaly od vajíček na kompost

Ovšem tento materiál je navíc i biologicky rozložitelný. Skvěle se tak hodí například na kompost. Musíte je však správně připravit. Kartony je třeba nařezat na menší kusy a takto přidat do kompostu. Nezapomeňte je však proložit zeminou nebo jiným organickým materiálem. Jinak se bude rozkládat velmi pomalu a kompostu spíše uškodí než prospěje.

Jak efektivně využít obaly od vajec iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekologické krmítko pro ptáky

Existuje však ještě další způsob, kterým můžete kartonové obaly od vajec využít. Vděční vám za ně například budou i venkovní ptáci. Z kartonových obalů od vajec totiž můžete vyrobit i bezúdržbové krmítko. A nebudete skoro nic potřebovat. Stačí jen karton od vajec po stranách proděravět a provléknout jím provázky. Takto ho poté zavěste na strom nebo na jiné vhodné místo. Do místa pro vajíčka potom nasypte krmení a máte hotovo. A jakmile se karton rozmočí nebo znečistí, jednoduše ho vyměníte za nový.

Větší výdrž pak bude mít toto krmítko samozřejmě pod nějakou střechou. Výhoda tohoto krmítka je ovšem značná – nemusíte ho čistit, takže ptáky ve své zahradě neohrozíte žádnou infekcí, kterých se bohužel v českých zahradách vyskytuje stále víc. A běžné čištění krmítka mnohé choroboplodné zárodky odstranit nedokáže. Pokud ovšem místo klasické dřevěné konstrukce použijte běžně dostupný karton od vajec, tento velký problém tím vyřešíte.

Vyrobit si můžete také DIY růže z kartonu od vajec

Jak využíváte kartony od vajec v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články