Bělíme prádlo tak, jako kdysi naše babičky: Sůl, soda a ocet strčí do kapsy většinu drahých chemických přípravků

Domácí prostředky na bělení prádla strčí do kapsy i ty z obchodu. A přitom jsou levné a šetrné k životnímu prostředí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Pixabay
                   

Pračka patří mezi velmi běžné spotřebiče. Ovšem ne vždy se používá tak úplně správně. A totéž platí i o prostředcích, které se sypou do jejích útrob. Zjistěte, jak na co nejúčinnější bělení, jak mít prádlo nádherně měkké nebo jak se pojistit proti jeho zaprání. Ve všech případech si vystačíte jen s domácími pomocníky, které stačí nasypat do zásobníku na prací prášek a nechat pračku, aby dělala to, co umí nejlépe.

Jedlá soda na bělení prádla

Pokud chcete mít skutečně čistě bílé prádlo, může vám pomoci docela obyčejný pomocník – jedlá soda. Stačí do každého praní přidat 1 polévkovou lžíci jedlé sody (do bubnu) a 1 polévkovou lžíci bílého vinného octa, kvasného octa, peroxidu vodíku (do zásobníku na prací prášek). Pokud se potýkáte se silnými skvrnami, pak tyto přísady smíchejte v misce a vytvořte pastu, kterou nanesete na ta nejhůře zasažená místa a před praním necháte 10 minut působit.

Domácí bělení oblečení

Silně znečištěné prádlo (například bílé ponožky) je vhodné před praním přes noc namočit. Pro výrobu toho správného roztoku, který zajistí veškerému textilu perfektní bělost, použijte tyto ingredience:

  • 120 g jedlé sody
  • 1 polévkou lžíci soli
  • 250 ml bílého octa
  • 500 ml vody pokojové teploty
  • 1 polévkovou lžíci peroxidu vodíku
Jak na bělení prádla zcela bez chemie iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na měkké prádlo

Měkké, voňavé a nezmačkané prádlo zajistí přidaná aviváž a také to, že prádla není v pračce příliš mnoho a může se volně pohybovat. Rozhodně měkčí prádlo budete mít po usušení venku, když ho vyfouká vítr. Pokud ale máte sušičku, efekt je stejný. A skvělý efekt samozřejmě zaručí i aviváž. Na některé druhy prádla se ale naopak kvůli měkkosti aviváž nedoporučuje. Jsou to hlavně froté ručníky a osušky, které naopak používáním aviváže postupně tvrdnou.

U sportovního funkčního oblečení také aviváž není žádoucí, opět je vhodné řídit se radami výrobce. Většinou je však možné místo aviváže použít obyčejný ocet (1 šálek na běžnou várku prádla), který tento prostředek z obchodu ve všech ohledech hravě zastoupí (a zápachu se obávat nemusíte, zmizí ještě během praní). No a v neposlední řadě, hlavně u bavlněného oblečení, žehlení dělá divy a prádlo bude rozhodně měkčí a voňavější, přejede-li po něm žehlička, obzvláště s napařováním.

Jak na nezaprané prádlo

Rada je jednoduchá, třiďte prádlo nejen podle materiálů, ale i podle barev. Platí to hlavně u přírodních materiálů, kdy barvy často pouštějí, nejvíc při prvních několika praních, ale některé prádlo pouští prostě pořád.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie iZdroj fotografie: Freepik

Na trhu jsou prášky na praní i jiné pomůcky (ubrousky), které mají zabránit vzájemnému obarvení prádla, ale nikdy to neplatí na 100 procent. Rozhodně neperte cokoli s bílým prádlem, ani světlé barvy. Po prvním praní to vidět není, ale po několika už bílá nebude bílá. A bělící prostředky pak všechno nezachrání, rozhodně je lépe zaprání předejít.

Jaké jsou vaše triky pro praní a bělení prádla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články