Jak na obří úrodu jahod: Plody plné vitamínů a větší úrodu zařídí droždí

Pokud chcete svou zahradu pohnojit jednoduše a přitom opravdu levně, sáhněte do své spižírny pro obyčejné droždí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Komerční hnojiva bývají po všech stránkách vyvážená a jejich aplikace na zahradu bývá navíc opravdu snadná. Mnohdy však obsahují látky, které nejsou úplně prospěšné pro životní prostředí. Pokud je vám blízké spíše ekologické pěstování, pak do péče o svou zahradu můžete zařadit obyčejné droždí. To zlepšuje obsah živin v půdě a podporuje podle webu iReceptář i celkové zdraví a produktivitu vašich zeleninových záhonů – od těch cibulových až po rajčatové. Ovšem málokdo ví, že skvěle prospěje také jahodám.

Výhody hnojení zahrady droždím

Droždí působí podle informací z webu NašeZahrada jako přírodní bio hnojivo. Rozkládá organickou hmotu v půdě a uvolňuje živiny ve formě, kterou rostliny snadno vstřebávají. K rostlině se tak snáze dostanou důležité prvky, jako je dusík, fosfor a draslík. Vylepšená a zdravá půdní struktura pak má pozitivní vliv i na růst samotných kořenů. Rostliny jsou tak robustnější a plodí velké ovoce plody – což u jahod rozhodně platí na plné čáře.

Použití droždí také posiluje imunitní systém pěstovaných plodin. Ty jsou pak odolnější vůči chorobám a škůdcům. Prospěšné mikroorganismy v droždí produkují enzymy a sloučeniny, které potlačují škodlivé patogeny, jako je třeba kořenová hniloba nebo houbové choroby. To snižuje potřebu chemických intervencí a zajišťuje zdravější prostředí pro celkový růst.

aspirin v ruce

Aspirin nejen jako lék, ale i hnojivo: Zlepší růst rajčat, jahod i česneku

Jak vyrobit hnojivo z droždí

Příprava je jednoduchá, s Chalupáři-Zahrádkáři se o ni podělila čtenářka Katka N. z Humpolce, která nám v minulosti radila i s péčí o sazeniceKostku čerstvého droždí rozdrobte v litru teplé vody. Vše dobře promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Pokud máte méně kvasnic, podpořte je přidáním trochy cukru. Výslednou směs ještě zřeďte se 4 litry odstáté nebo dešťové vody a můžete jít svou zahradu zalít. Použít můžete i sušené droždí. Poměr bude 1–2 lžičky sušeného droždí na 4 litry teplé vody.“

Jahodník roste jako poblázněný iZdroj fotografie: Plant Chicago / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Droždí obsahuje látky, které vylepšují půdní strukturu. Všechny plodiny na zahradě tak budou zdravé, silné a ponesou velké plody

Roztok z droždí nalijte kolem rostlin. Před použitím je dobré půdu kolem navlhčit vodou, pokud je příliš suchá. Toto vynikající hnojivo můžete během vegetačního období používat každé dva týdny. Aplikovat ho lze třeba i na okurky, muškáty nebo orchideje. A Chalupáři-Zahrádkáři ho mají vyzkoušené i při pěstování sazenic.

Místo droždí můžete vyzkoušet i jednoduché hnojivo z chleba

Jaké hnojivo používáte na zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články