Jak na opylení rajčat: Nenáročná taktika zvýší budoucí úrodu

Pokud máte obavy, že vaše rajčata nebudou řádně plodit, můžete se ujmout jejich opylení. Uvidíte, že se vám to vyplatí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý zahradník sní o bohaté úrodě rajčat. Není však třeba se při tom spoléhat na náhodu a jednoduše čekat, co letošní sezóna přinese. Existuje jednoduchý způsob, jak zdvojnásobit úrodu rajčat a vše, co potřebujete, je malý štěteček.

Jak na opylení rajčat

Tento trik můžete využít, když rostliny rajčat začnou produkovat květy. Aby byla zajištěna bohatá úroda, je třeba tyto květy opylovat, protože teprve potom se vyvinou plody. Pokud pěstujete rajčata na zahrádce nebo na balkóně, budou samozřejmě hrát při opylování významnou roli hmyz a vítr. Ovšem máte-li jen pár rostlin rajčat, klidně jejich funkci částečně nebo dokonce zcela zastupte – práce se štětečkem vám zabere sotva pár minut.

K opylování rajčat budete potřebovat malý štěteček, nejlépe takový s měkkými štětinami, které nepoškodí květy rajčat. Vyberte si model podobný těm, které se používají při hodinách výtvarné výchovy ve škole. Postupujte takto:

  • Opylení se nejlépe provádí odpoledne, když jsou květy plně otevřené.
  • Jemně otřete každý květ a přenášejte pyl z jednoho na druhý.
  • Tento postup provádějte za suchého a teplého dne.
  • Pyl bude práškovitější (tzn. nebude se na štětec tolik lepit) a snáze se přenese.
  • Tuto techniku můžete (a měli byste) opakovat denně.
  • Tím dosáhnete dvojnásobného výnosu rajčat.
Jak na opylení rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Jednoduché ruční opylení rajčat

Pokud pěstujete rajčata ve větším množstvím a opylení jednotlivých květů by tak bylo opravdu úmorné, zkuste jiný způsob – jednoduše každou větvičkou s květy zatřepte a nechte pyl, aby se rozptýlil po okolí. Opakujte každý den, dokud rajčata kvetou.

Jak podpořit vývoj květů rajčat

Pokud chcete zajistit, aby se na rostlině vyvinul dostatek květů, pohlídejte si několik důležitých faktorů. Důležité je především sluneční světlo – rajčata totiž slunce přímo milují. Pro zdravý vývoj květů je klíčové i dostatečné zalévání a použití přírodního hnojiva, jako je například kompost nebo hnůj. Pokud chcete sáhnout po komerčních hnojivech, pak si opatřete ta s vysokým obsahem fosforu, protože právě ten pomůže tvorbu květů podpořit.

Jak na opylení rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo se může vyrábět také z kostí skotu (bývá k dostání pod označením kostní moučka). Jeho nespornou výhodou oproti jiným přírodním hnojivům je dlouhá trvanlivost. Do půdy je schopné uvolňovat živiny po celou dobu svého rozkladu, tedy 5 až 8 měsíců. Proto je možné aplikovat ho jen jednou za sezónu. Prodává se ve formě světlého prášku, dodávaného z masokombinátu, nebo veterinárně zabaveného materiálu. Důležitá je ovšem čerstvost a bezinfekčnost masa, které se nejdříve rozdrtí, poté se vysuší a znovu podrtí.

Co ještě vědět o rajčatech

Při pěstování rajčat (vyjma těch keřových nebo například původních divokých) je obvykle také třeba pravidelně odstraňovat nadbytečné výhonky nebo mladé listy, které se objevují mezi hlavními výhony (tedy tam, kde se rostliny větví). Říká se jim také zálístky a stačí je jednoduše vyštípnout.

Jaké jsou vaše triky pro pěstování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články