Pomocí osvědčeného přístupu našich babiček můžete chránit svou zahradu způsobem, který je bezpečný pro životní prostředí i užitečné organismy.
Bělásek zelný (Pieris brassicae), který se běžně se vyskytuje v Evropě, severní Africe a Asii, bývá na našich zahradách k vidění často. A není divu. Jeho larvy jsou totiž opravdu nenasytnými požírači všech brukvovitých rostlin. Poznáte je podle charakteristické zelené barvy. Dospělí motýli jsou pak převážně bílí s černými skvrnami na křídlech, což jim nejen dodává zajímavý vzhled, ale slouží to také jako varovný mechanismus před predátory.
Esenciální oleje: Aromatičtí protivníci
Není divu, že obvykle nejsou tito „hosté“ na našich zahradách vítáni. Ne vždy je však třeba vyjít proti nim do boje s chemií. Jednou z nejvoňavějších a zároveň nejúčinnějších metod, jak tyto nechtěné vetřelce odradit, je použití éterických olejů. Éterické (alias esenciální) oleje v čele s levandulí, hřebíčkem, jedlí, citrusy a cedrem, totiž mohou být účinnější, než si myslíte.
Jejich silná vůně (pro nás bezesporu příjemná), je pro housenky zkrátka příliš silná, jak potvrzuje na svém webu i JamesTodman. Blokuje jejich čichové receptory a říká jim, že na tomhle místě se žádná použitelná potrava nenachází. Brzy tak odtáhnou jinam.
Jak ošetřit záhony proti housenkám
Smíchejte 10 kapek libovolného esenciálního oleje s 5 litry vody a 2 lžícemi tekutého mýdla. Mýdlo působí jako emulgátor, pomáhá oleji smísit se s vodou a přilnout k listům. Všechny ingredience důkladně promíchejte a hojně nastříkejte na postižené rostliny.
Ale pozor, jen jednorázové opatření nestačí. „Pravidelná aplikace je klíčem k udržení otravných škůdců na uzdě. Ale já osobně se radši párkrát do týdne projdu po zahradě s rozprašovačem, než abych věčně řešil nakousané zelí nebo kapustu,“ říká k tématu čtenář Lukáš K. z Lovosic.
Síla česneku a kopřivy
Na mladé housenky vám stejně dobře pomůže mnohem levnější česnek. Připravte si česnekový sprej rozdrcením několika stroužků, smícháním s vodou a trochou mýdla. Směs nechte přes noc odstát, sceďte ji a poté ji nastříkejte na spodní stranu listů, kde housenky často hodují.
A v boji proti housenkám je účinná i kopřiva, radí web GardeningKnowHow. Její listy jednoduše namočte přes noc do horké vody, roztok sceďte a použijte ho neředěný. Kopřiva nejenže působí na housenky jako toxický jed, ale svými přírodními látkami také posiluje rostliny. A to se v tomhle ročním období vždycky hodí. Mimochodem, kopřiva vám skvěle pomůže i s úrodou okurek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.