Jak na péči o keře v zimě: Obyčejné prořezávání zvýší úrodu v příštím roce

Na řezu užitkových a okrasných stromů během zimy není nic složitého – musíte si jen osvojit několik opravdu důležitých zásad.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Péče o keře v zimních měsících je zásadní pro zachování jejich zdraví a odolnosti v příštím roce. Klíčovým postupem, který pomáhá zajistit jejich správný růst a produktivitu, je prořezávání. To se podle informací z webu ReceptyPrimaNápadů nejčastěji provádí na podzim nebo na jaře. Přínosný však může být i zimní řez.

Proč řezat dřeviny v zimě

Zimní prořezávání slouží několika účelům. Například snižuje stres rostlin, umožňuje rychlejší a snadnější hojení ran a také dovoluje lépe identifikovat správné větve, které je třeba prořezat. Tento postup připravuje půdu pro silný jarní růst a podporuje vznik nových výhonů.

Pravidla prořezávání

Pamatujte si, že je vždy nezbytné používat ostré a dezinfikované nástroje. Začněte odstraňováním malých větví a postupně přejděte k větším. Ořezávejte ty odumřelé, nemocné nebo poškozené a zároveň přitom zachovejte celkový tvar a strukturu rostliny.

  • Tvarujte korunu: Vytvoření dobře větrané koruny zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu a oslunění. Ořezávání přehuštěných a slabých větví zase zlepšuje celkový zdravotní stav stromů a keřů.
  • Stříhejte pod úhlem: Provádějte řezy pod mírným úhlem, abyste zabránili hromadění a stékání vody do rány a podpořili její lepší odtok. A po řezu všechny keře dobře pohnojte, Chalupáři-Zahrádkáři doporučují dřevěný popel.
Prořezávání rybízu po sklizni: V příští sezóně bude rodit 2krát více iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby úrodu vašich užitkových keřů ani krásu těch ostatních letos opravdu nic neohrozilo, musíte se soustředit na jejich správný prořez

Znásobení sklizně ovoce

Zimní řez ovocných stromů je pro bohatou úrodu v následujícím roce klíčový. Zahrnuje odstranění suchých, chorobami nebo škůdci napadených výhonů a odumřelého dřeva. Klíčová je také podpora růstu terminálních výhonů, jak radí web Zahrada a Příroda.

Chcete, aby váš ostružiník i příští rok maximálně zaplodil? Teď je ten pravý čas na podzimní řez

  • Hrušně a jabloně: Odstraňte především mrtvé dřevo.
  • Rybíz a angrešt: Důkladně prořeďte všechny větve.
  • Malinové keře: Odstraňte zcela suché dvouleté výhony.
Aby vaše stromy plodily i během příští sezóny opravdu perfektně, dopřejte jim právě teď ten správný řez se vším všudy iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše stromy plodily i během příští sezóny opravdu perfektně, dopřejte jim právě teď ten správný řez se vším všudy

Typy řezu pro různé stromy

„Během bezmrazých dnů lze řezem tvarovat mnoho okrasných dřevin, s výjimkou bříz, javorů a ořešáků, protože ty v tomto období brzy vylučují mízu, což vede k prodlouženému hojení a možné infekci. U nich je proto nejlepší provádět řez ve vegetačním období, po plném rozvinutí listů,“ radí náš čtenář Petr N. z Kamence a já mu vzhledem ke svým zkušenostem dávám za pravdu. Pozor je však třeba dát na dva druhy, které vyžadují jinou péči:

  • Břízy a javory: Prořezávejte po úplném rozvinutí listů.
  • Ořešáky: Optimální doba prořezávání je červenec až srpen.

Detailní video zaměřené na specifika řezu angreštu pro podporu a udržení vyrovnané plodnosti, dobrého zdravotního stavu i co nejdelší životnosti

Jak se o své dřeviny staráte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články