Chcete, aby váš ostružiník i příští rok maximálně zaplodil? Teď je ten pravý čas na podzimní řez

                   

Ostružiník (Rubus) je ovocný keř z čeledi růžovitých s černými chutnými plody. Abyste se ale těchto sladkokyselých plodů dočkali, musíte provést správný podzimní řez. Zaručíte si tak bohatou sklizeň a ochranu před plísňovými chorobami. Usnadní vám také samotné provedení sklizně. S tímto řezem, který je snadný a rychlý, můžete začít ihned po sklizni.  

Odstraňte všechny dvouleté výhony

Prvním krokem při podzimním řezu ostružiníku je odstranění všech loňských výhonů. Jedná se o ty výhony, ze kterých jste letos sklízeli plody. Vyřežte je těsně u země a poté zhodnoťte výhony, které na rostlině zůstaly. Pokud je rostlina silná a zdravá, ponechte jí 6 silných jednoletých výhonů. Co se týče těch slabých, odstraňte je.  

iZdroj fotografie: Unsplash

O zbylé jednoleté výhony je třeba se postarat. Ty mají v tomto období přibližně 4–6 metrů a je potřeba je zkrátit na 2–3 metry. Ostružiník bude na těchto výhonech další rok plodit, takže pokud byste je nechali delší, rostlina by vytvořila po celé jejich délce květy a následně plody, které by nezvládla uživit. Sklizeň by tedy i tak byla malá a rostlina by se stala náchylnější vůči nejrůznějším onemocněním. 

Zařiďte dostatečný přísun vzduchu

Dále se postarejte o zkrácení postranních výhonů, a to na 2–3 očka. V příštím roce z nich vyraší letorosty, které zaplodí. Tento krok můžete nechat i na příští jaro těsně před tím, než začnou rašit pupeny. Po řezu budou mít všechny výhony dostatek světla a vzduchu, takže budou krásně plodit a budou více chráněné před chorobami.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Po seříznutí výhony připevněte k vámi vybrané vodorovné opoře. Použít můžete drátěnku nebo bambusové tyče. Uvažte je tak, aby se žádné výhony nepřekrývaly a měly dostatek prostoru. Pokud jste ponechali 6 jednoletých výhonů, uvažte 3 z nich na levou stranu a 3 na pravou. Postupujte tak, aby byly uvázány ve třech stupních nad sebou.  

Pokud chcete začít pěstovat ostružiník, je třeba dodržet správné zásady výsadby
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články