Brambory patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny. Pro jejich pěstování však nemusíte mít pole – vejdou se i do pytle.
Pěstování brambor v pytlích je skvělou volbou pro ty, kteří mají omezený prostor na zahradě nebo jednoduše chtějí zkusit zásobit svou rodin vlastní zeleninou s co nejmenší námahou. Základní postup není složitý, vyplatí se pouze dodržovat několik pravidel.
V čem pěstovat brambory
Brambory můžete pěstovat v jakékoli nádobě, která má dostatečné drenážní otvory a je alespoň 70 centimetrů hluboká. Materiál vybírejte takový, aby se snadno udržoval a byl odolný vůči hnilobě. Ideální jsou k tomuto účelu právě staré textilní pytle – musíte do nich jen udělat odtokové otvory, a to ve vzdálenosti asi 15 centimetrů od sebe. Pytle poté naplňte úrodnou, dobře propustnou zeminou. Můžete do ní také přidat kompost, abyste rostlinám dodali další živiny.
Jak sázet brambory do pytlů
Sadbové brambory lze zakoupit v zahradním centru nebo můžete použít brambory z obchodu s potravinami (ty však nebudou nijak ošetřené proti škůdcům ani hnilobě, takže pozor na to). Brambory vložte do zeminy (pokud jich chcete pěstovat v nádobě více, musí být alespoň 35 centimetrů od sebe). Jakmile brambory zasadíte, dobře je zalijte a pytel umístěte na slunné místo. V zálivce pokračujte průběžně.
Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. A nezapomeňte na to, že jak rostliny porostou, budete možná muset přidat do pytle trochu více půdy, aby byly vyvíjející se brambory zcela zakryté. Důležité je také postarat se vzešlým sazenicím vhodnou oporu. Vyrobte jim konstrukci z latěk nebo podobného materiálu, jinak riskujete, že se nať zlomí a brambory vám nedají tak velkou úrodu, jak si nejspíš představujete
Domácí postřik proti mandelince
Svou zeleninu pěstovanou v pytlích musíte ochránit i proti škůdcům. Mezi ty nejnebezpečnější patří i mandelinka. A jak se proti ní bránit? Existuje několik osvědčených způsobů.
- Postřik na mandelinku z octa: Smíchejte 1 díl octa se 3 díly vody a nastříkejte na postižené rostliny.
- Použití sody a vody: Smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody se 1 litrem vody a vše aplikujte postřikem na své brambory.
- Roztok česneku a vody: Smíchejte několik stroužků rozmačkaného česneku se 1 litrem vody a pečlivě nastříkejte na postižené rostliny (nezapomeňte především na spodní část listů).
Je důležité provádět postřiky pravidelně a pozorovat při tom reakci rostlin. Pokud se stav vaší zeleninové zahrádky pěstované v pytlích nezlepší, je vhodné vyhledat radu odborníka.
Kdy sklízet brambory
Pamatujte si, že brambory jsou vhodné k vykopání, jakmile jejich listy začnou žloutnout a odumírat. Jak na to? Opatrně odstraňte zeminu z horní části nádoby a brambory vytáhněte s použitím stonku. Poté je uložte na chladné a tmavé místo.